Lexus, geleneksel Japon sanatı ve kaliteli işçiliğini sergilemek için dünyanın ilk dövmeli aracını ortaya çıkardı. UX SUV modeli üzerine yapılan bu dövme yorumu, dünyanın önde gelen dövme sanatçılarından Claudia De Sabe tarafından tasarlandı ve gerçekleştirildi.

Beyaz bir Lexus’u tuvali olarak, Dremel matkap aletini ise dövme iğnesi olarak kullanan sanatçı, aracın uzunluğu boyunca Koi balığı tasarımı uyguladı. Koi motifi ise, geleneksel Japon sanatında iyi şansı ve azmi temsil ediyor.

Sanatçı Claudia De Sabe, Dremel matkabı kullanarak yüzeydeki boyayı deldi ve kompleks desenler oluşturmak üzere alttaki metali ortaya çıkardı. Ardından detayları ortaya çıkmak için beş litrelik yüksek kaliteli otomobil boyası kullandı. Daha güçlü 3 boyutlu efektler uygulamak ve vurguları ortaya çıkarmak adına son dokunuşları ise altın varak ile gerçekleştirdi. Ardından aracın üzerine koruyucu bir cila kaplaması yapıldı ve UX yolda kullanılabilir hale getirildi.

Dövmeli UX eseri ilk çizimlerden itibaren, haftada 5 gün, 8 saatlik yoğun çalışmayla 6 aylık bir süreçte tamamlandı. Dövmeli UX için herhangi fiyat verilmezken, böyle ısmarlama bir çalışmanın 120 bin sterlini bulacağı ifade ediliyor.

Bu çalışma, her Lexus’un kusursuz olmasını garanti altına alarak özel dokunuşlar yapan Takumi Ustaları’nın yaptıklarını takdir etmek üzere gerçekleştirildi. Lexus da, araç tasarımında geleneksel Japon estetiklerini kullanıyor. UX’de yer alan washi kağıdı döşemenin yanı sıra, aracın iç ve dış tasarımı Japon evlerinde engawa  mimarisinin yansıması olarak kesintisiz bir bağlantıyla tasarlandı.

Dövmeli UX’in nasıl tasarlandığını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir