Dışından elektriğin inanılmaz gücü ile donatıldığı çok belli olmasa da, i4 340 beygir gücü milisaniyeler içerisinde ayaklarınızın altına seriyor. Hayatımda daha önce hiç bu kadar seri bir otomobil kullanmamıştım. Motor ile şanzıman, artık şanzıman der misiniz bilmiyorum sanal bir gerçeklikte yüzüyorlar. Şanzıman yok. Motor yok. Uzay boşluğu var. Bulutlar var. Gökyüzünde pürüzsüz ilerleyen bir Roller Coaster var. İnanın bana artık yıllardır bu işi yaptığımız için çoğu otomobili hevesle kullanmıyoruz bile. Fakat en son ayrılık vaktinin geldiğine bu kadar üzüldüğüm bir test aracı olmuş muydu hatırlamıyorum bile. Yazılar yazmaya, videolar, fotoğraflar çekmeye başladığım ilk zamanlarda bile bu denli hevesli kullandığım çok az otomobil oldu. Bir sürüş makinesi olan Mazda Mx-5 hakkındaki görüşlerimi artık hepiniz biliyorsunuz. i4 bu deneyimin füzyona uğramış hali.

Venom gibi sürücüsüyle birleşen simbiyotik bir yapıya sahip. Beyniniz gaza daha fazla basma “tamam” diyor! İçinizdeki Venom bu daha hiçbir şey diyip gaza yükleniyor. Bazen kendini sizin içinize saklayarak göstermiyor, bazen de kontrolü sizden alıp kendi şovunu yapıyor. Bu otomobil için tarif edebileceğim şeyi anlamanız için Venom filmini izlemeniz gerek. “Hayır hayır kimsenin kafasını koparmayacağız!” Fakat gaza yüklenirseniz boyun ağrılarınız sizinle olacak. 0-100 km/h hızlanmasını 5 saniyede tamamlayan bu otomobil ile hiç ayrılmak istemedim. Bunu her elektrikli otomobilde belirtiyorum; verdiği menzil en tutarlı olan elektrikli modeller hep BMW’nin modelleri oluyor. Klimayı açtın, gaza fazla bastın vs vs gibi bahanelere sığınmıyor! Doğru dürüst bir şekilde verdiği menzili sonuna kadar yapıyor! Test aracımız i4 eDrive40. Bir de bu arkadaşın M50 versiyonu var ki o da 544 beygir güç üretiyor. Zaten rüyalar aleminden gelmiş olan bu i4 bir de 544 beygir olduğunda ben gerisini düşünemiyorum. Hayal dünyam da o kadar geniş değil zaten.

Bu koca oğlandan, bu koca gövdeden bir roadster enerjisi almak sadece bana özel bir şey değil asla. BMW yıllardır içten yanmalı motorlarla kurduğu bu sürüş keyfi ve sürüş hissiyatını kılçıksız bir şekilde elektrikli modeline aktarmış!

Kameralara dönüp “lanet olsun bugüne kadar otomobiller gerçekten elektrikli mi olmalıydı yoksa?” diye haykırasınız geliyor. Sınırsız Güç! Mükemmel Denge! Kusursuz Sürüş! Harika Tasarım!

Gelecek artık geldi. Gelecek artık başka bir şey. Bu makine ise tam ŞUANDA! Anın içinde! Anda! Bir elektrikli otomobilden ve bu kütlede hareket eden bir cisimden bu denli sürüş keyfi alabilmek, teknolojiyi tüm damarlarına kadar kullanıp sürücüsünün damarlarına tüm vahşi güdülerini yüklemek tam da BMW’nin becerebileceği bir işti! Kolektif bilinçaltınız hala kömürlü trenleri, vahşi doğayı, ilk insanın mağaradan düşme korkusunu arzularken, teknolojinin her bir zerresi i4’ün tüm moleküllerinde geziyor ve ortaya resmen eski-yeni sentezi ile bir sürüş keyfi çıkıyor. Hangi mühendis, hangi düşünür, hangi filozofun katkısı varsa tebrik ediyor, devamını diliyoruz. Teşekkürler BMW! Teknolojiyi bu denli saf bir şekilde önümüze getirdiğin için… Tabi ki öhöm öhöm (hafif öksürük) banka hesabınızdan 3 milyon ₺’lik bir azalma ile:)))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir