Yakın gelecekte her Stellantis markası tamamen elektrikli olacak. Yine de tüm uluslararası pazarlarda değil.

Uluslararası otomobil üreticileri için sıfır emisyonlu mobiliteye geçişe öncülük eden markalardan biri olan Peugeot’nun CEO’su Linda Jackson, Automotive News ile yaptığı çevrimiçi röportajda, “Yeni platformlar olan STLA Küçük, Orta, Büyük, 2030 yılına kadar Avrupa’da tüm modellerimiz elektrikli olacak. Ama yine de uluslararası müşterilerim için içten yanmalı teklifleri sürdürdüğümden de emin olmalıyım.” dedi.

Bu sözler ile önümüzdeki on yıl boyunca içten yanmalı motorlara sahip yeni modelleri uluslararası pazarlar için piyasaya sürmeye devam edeceğini, ancak markanın Avrupa için her yeni modeli 2030’dan itibaren tamamen elektrikli olacağını duyurdu.

Peugeot, Avrupa Birliği’nin 2035’te yalnızca CO2 içermeyen otomobilleri zorunlu kılma önerisinden önce tamamen elektrik ile çalışan araçlar üreteceğini belirtmişti. Elektrikli araç üretimi yapacağı belirtilen diğer Stellantis markaları arasında DS, Alfa Romeo ve Opel yer alıyor. DS 2026, Alfa Romeo 2027 ve Opel 2028’den itibaren tamamen elektrikli araçlar üretecekler.

Peugeot’nun stratejisindeki bir sonraki adım ise 2023’te 308 hatchback’in elektrikli versiyonunun piyasaya sürülmeri. Ayrıca Fransa’da üretilecek ve sıfır emisyonlu bir varyantı olacak olan yeni nesil 3008 crossover geliyor. Şu anda marka elektrikli araç olarak, 208 ve 2008 modellerini sunuyor. Jackson, “e-2008’in satışları e-208’den biraz daha az, çünkü o bir ilk otomobil konumunda ve müşteriler genellikle daha uzun mesafeler kat edebileecekleri araç istiyorlar. Elektrikli bir arabanın kendileri için uygun olup olmadığına da karar vermeye çalışıyorlar.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir