TOYOTA GAZOO Racing Dünya Ralli Takımı, Hırvatistan Rallisi’nde etkileyici bir zafere imza attı. Yarışı kazanan Kalle Rovanperä, bu galibiyetin ardından FIA Dünya Ralli Şampiyonası puan tablosunda liderliğini devam ettirdi.

2021’de gerçekleştirilen rallinin ilk bölümlerinde yarış dışı kalan Rovanperä, bu yılki rallide üstün performansını tüm hafta sonu bir araya getirerek zafere ulaştı. Cuma günü yoğun yağmur altında sekiz etabın altısını kazanan Rovanperä, en yakın rakibiyle farkı bir dakikanın üzerine çıkarmıştı. Cumartesi günü lastik hasarı sebebiyle bu büyük avantajı kaybetse de pazar günü yağmurun etkili olduğu etaplardan başarıyla çıktı. Yumuşak lastiklerle kaygan zeminde dezavantajlı olmasına rağmen ralliyi 4.3 saniye farkla kazanmayı başardı. Rallinin sonundaki Güç Etabı’nda da ilk sırayı alan Rovanperä, takıma mümkün olan maksimum puanı getirdi.

Cuma günü lastik sorunu yaşayan ve genel klasmanda beşinci olan Elfyn Evans, yarış boyunca iki etapta birinci olurken takıma önemli puanlar kazandırdı. Esapekka Lappi de cuma günü büyük bir kayanın araca verdiği hasarın ardından rallide önemli kısımları kaçırsa da 4 etapta en iyi zamana imza attı. Böylece Toyota gerçekleştirilen 19 etabın 14’ünde ilk sırada yer aldı ve yeni GR YARIS Rally1’in güçlü performansını devam ettirdi. TOYOTA GAZOO Racing, bu sonuçların ardından Rovanperä ile Pilotlar Şampiyonluğu’nda 29 puan farkla liderliğini devam ettirirken Markalar Şampiyonası’nda 42 puanlık bir liderlik avantajına sahip oldu.

TGR WRC Challenge Programı sürücüsü Takamoto Katsuta, Evans’ın ardından altıncı oldu ve bir kez daha TGR WRT Next Generation takımına puanlar kazandırdı.

Yarışın ardından değerlendirmeler yapan takım kaptanı Jari-Matti Latvala, “Rovanperä’dan inanılmaz bir performanstı. Son etapta kazanamayacağını düşündüm ama bu lastiklerle ralliyi kazanmayı başardı. Bu yol şartlarında baskıya karşı ortaya koyduğu performans çok iyiydi.” dedi.

Üstün sürüşüyle zafere imza atan Rovanperä ise “Şu ana kadar aldığım en iyi galibiyet olabilir. Çok zor bir hafta sonuydu ve şartlar çok zorlayıcıydı; ancak tüm zorluklara rağmen tempomuz çok iyiydi ve galibiyet elde etmeyi başardık.” diye konuştu.

WRC takviminde bir sonraki yarış, 19-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek Portekiz Rallisi olacak ve bu ralli, yılın ilk toprak yarışı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir