16 Şubat’ta Panama bayraklı bir araba gemisi Atlantik’teki Azor Adaları’nın yaklaşık 90 deniz mili güneybatısında alev almıştı. Felicity Ace, yepyeni Volkswagen Grubu araçlarıyla Almanya’dan ABD’ye gidiyordu. Araç sayısı, belirli marka ve modelleri hakkında ayrıntılı bilgi yoktu, ancak erken tahminler kazadan kaynaklanan kaybın 335 milyon dolar kadar yüksek bir meblağda olabileceğini gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Volkswagen Group bayileri şu anda araçları bu gemide bulunan müşterilerle iletişim kuruyor. Volkswagen, Audi, Porsche, Bentley ve Lamborghini’den otomobillerin Almanya’dan Kuzey Amerika’ya taşındığı bildirildi, ancak büyük yangın muhtemelen çoğunun tamamen yok olduğu anlamına geliyor. Bu, otomobil üreticisi için kesinlikle kötü bir haber, çünkü zaten üretim kesintilerine neden olan tedariklerde ciddi zorluklarla karşı karşıyalardı. Philadelphia’da bir Porsche bayisi Automotive News’e verdiği demeçte; “Bize daha fazla nakliye gecikmesine neden olacak çünkü artık bir nakliye gemimiz daha az” dedi. Bayi, yeni Cayenne’nin teslimatında beklenen dört aylık gecikmeyi telafi etmek için aracı ücretsiz olarak Platin kaplamaya yükseltmek zorunda kaldı. “Platin, orijinal siparişten daha pahalı. Ancak müşteri için fiyatlandırmayı aynı tutuyoruz.”

Felicity Ace hem içten yanmalı hem de elektrikli araçlar taşıyordu ancak yangının nedeni şimdilik bilinmiyor. Özel bir internet sitesinde dün yayınlanan resmi bir basın açıklamasında, “gemiden herhangi bir petrol sızıntısı olmadığı ve geminin dengesinin sabit kaldığı” iddia edildi. Çekme kabiliyetine sahip bir kurtarma gemisi yolda ve kurtarma ekibi bugün gemiye binip bir çekme halatı bağlamayı umuyor. Başka bir kurtarma gemisinin 26 Şubat’ta gelmesi planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir