Biliyorum içinizden direkt olarak “şirket aracı” yakıştırması geçiyor. Evet sınıfı ve fiyat bandı neticesi ile bunun gerçeklik payının yüksek olduğunu belirtmeliyim. Açıkçası benim de aklımdan ilk olarak bu geçiyor. Peki orta sınıf ihtiyaçlarını karşılarken hem de fiyat etiketi ile değerlendirilmesi gereken, ismi zor C-elysee neler sunuyor? Bütçeye odaklanırken kalbinde yatan motorun da tutumundan ilerleyen satırlarda bahsedeceğim.

 

 

Marka bütçe dostu orta sınıf sedanı da bir şekilde iyileştirme çalışmalarının içine sokmuş. Daha keskin ve kare bir ön yüze kavuşan C-elysee’nin far içlerine doğru devam eden panjuru ve yeni tamponu zarif bir görüntü kazandırmış. Profile ve arka yüze ise makyaj bu kadar belirgin yansımamış. Arka far grubundaki ufak değişiklik dışında belirgin bir fark bulunmuyor. Üstünde herhangi bir tuş bulunmayan, anahtar veya direksiyon yanındaki tuş ile açılan bagaj ise 506 litrelik bir hacim sunuyor ki bu da sınıf standartlarında fazlasıyla yeterli görünüyor. Yükleme ağzı pek büyük olmasa da derinlik ve genişlik yetişkin bir ailenin tüm yükünü almaya yetecektir.

 

 

Renault Symbol, Hyundai Accent, ikizi Peugeot 301 gibi rakipleri arasında Citroen’in elini güçlü tuttuğu şeyler neler? Tasarımı açısından rakiplerinden eksi kalır bir yanı yok. Hatta makyajla bu durum oldukça toparlanmış. Üzerindeki rengi ile de “şirket aracı” kalıbından birazcık çıkıyor gibi. Kabinde ise bu kalıbın dışına çıkıldığını görmek çok da mümkün değil. Sadece yükseklik ayarı bulunan, derinlik ayarı olmayan direksiyon ilk olarak sizi karşılıyor. Kabinde ise telefonunuzu koyacağınız rahat bir alanının bulunmaması göze çarpan eksikler arasında. 4 cam kumandasının da orta konsolda yer alıyor oluşu, eski Fransızları hatırlatsa da belli bir alışma süreci sonucunda çok da zorluk çıkarmayacaktır.

 

 

Önemli olan otomobilinizde alıştığınız noktalardır tabii ki. Kabin genişliğine gelecek olursak da 2652 mm aks mesafesi ile sınıfındaki lider C-elysee genişlik açısından hiçbir sıkıntı yaşatmıyor. Arka kısım için de iyi bir diz ve baş mesafesi sunuyor. Test aracımızda bulunan Shine paket dahilinde, hız sabitleyici, hız sınırlayıcı, ön kol dayama, arka park sensörü, dijital klima, yol bilgisayarı ve led gündüz sürüş farları gibi detaylar sizi bekliyor. 16 inç jantlar, Apple car play uyumlu 7 inçlik multimedya ekranı  ve metalik renk seçenekleri ise opsiyon listesinde yer alıyor.

 

C-elysee şehir içinde düşük hızlarda konforlu hissettiriyor fakat art arda gelen darbeler çalışma aralığını kısa süre içerisinde tüketiyor. Bunun aksini bu segment bir otomobilde beklemek tabii ki hata olurdu. Ses yalıtımı konusunda ise birazcık zayıflık hissettiren C-elysee uzun yol kullanımlarında kulaklarınızı azcık yorabilir. Yol sesini neredeyse hiç hissettirmeyen araç daha çok rüzgar ve motor sesini içeri alıyor. Start-stop olmayışı ile de yoğun trafik kullanımlarında bir eksiklik gözünüze çarpıyor. Bunlara nazaran manuel vitesin kullanımı oldukça rahat. Debriyaj oldukça yumuşak bir durumda ve vites geçişleri kolay gerçekleşiyor.

 

Kalbinde 1.6 litrelik dizel motor yer alıyor. 92 beygir güç ve 230 nm tork gücü bulunan bu motor ani sollama ihtiyaçlarınızda tork gücü ile eksiklik yaşatmıyor. Hatta hızlanması oldukça iyi gerçekleşiyor. Düşük devirlerden itibaren gelen tork sayesinde de yakıt tüketimi konusunda oldukça iyi değerler sunuyor. 4 günlük sıkışık İstanbul trafiğinde karma test tüketim verim 5.4 olarak ekrana yansıdı. Sakin ve uzun yol kullanımlarında ise bu değeri 4 litrelere rahatlıkla inebiliyor.

 

C-elysee’nin eksiklerinin olduğu kadar üretim amacı ve fiyatı ile ele alınması gereken bir otomobil. C segmentine yaklaşan özellikleri ile B segmenti bir fiyat bandında yer alan C-elysee ve rakiplerinin daha orta sınıf ve filolara hitap ettiği su götürmek bir gerçek elbette. 78.000 tl’den başlayan fiyat etiketi ile C-Elysee kullanmış olduğumuz üst donanım paketi Shine için 85.450 tl’lik bir fiyat etiketi sunuyor. 2017’nin son anında test ettiğimiz C-Elysee’nin 2018 fiyat etiketi tabii ki değişecektir. Bu yüzden en sağlıklı fiyat listelerine otomobillerin kendi resmi internet siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

 

Fotoğraflar: Alp Emre GÖKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir