3008’in her motor seçeneğini kullanıp ailemin otomobili yapmış birisi olarak, bir boy büyüğü 5008’i test etme sırası geliyor. Hiç de haksız sayılmayan 3008 başarısının ardına 5008 ile de aynı başarıyı yakalamaya çalışan Peugeot, emin adımlarla ilerliyor. Segmentinin en iyi kokpitini sunan 3008’in ardına aynı kabini sunan 5008 için de gönül rahatlığı ile aynı sıfatı söyleyeceğim. “Segmentinin en iyi kokpiti.” Hayatına bir MPV olarak başlayan, fakat pazar şartlarının onu bir SUV’e dönüştürmesini hakkıyla karşılayan 5008, MPV iken koruduğu özelliklerinin tamamını SUV karoserine de aktarmış olarak karşımızda. Tasarım olarak 3008 ile pek bir farkı yok. Birazcık daha toplu ve dik bir tasarım hattına sahip olan 5008, özellikle arka kısımda 3008 ile fazlasıyla ayrılıyor. Ön kısmında da 3008’e nazaran birazcık daha dik duran panjurlar, daha ciddi bir görünüm kazandırmış. Temelde aynı tasarım dili ama ifade ettikleri şeyler çok farklı. 3008 daha sportif bir görüntüye sahipken 5008 daha olgun ve prestijli görünüyor.

 

 

Peugeot’nun alışık olduğumuz EMP2 platformu üzerinde şekillenen 5008 selefinden 95 kg daha hafif. Dingil mesafesi 2.8 metre olan 5008 içerideki yaşam alanı konusunda sizlere bir bilgi veriyordur umarım. Gelin kokpite ya da i-cockpit’e kurulalım. Küçük direksiyon simidi, dijital km göstergesi, multimedya ekranı, şalter tarzı düğmeleri ile 3008’den bizzat tanıdığımız kokpitin malzeme kalitesi sınıf standartlarını karşılıyor. İçeride 3008’den bir fark bulmak imkansız çünkü bir fark yok. i-cockpitin huzurlu kolları sizi karşılarken arka kısımdan bahsedelim. 5008’in arka koltukları 3 ayrı bağımsız şekilde ileri geri ayarlanabiliyor. Bagajda yer alan 3.sıra koltuklar ise tamamen çıkarılıp piknik vs gibi şartlarda kullanılabiliyor. Bu koltuklar ise yalnızca 11 kg. Hem kullanışlı hem de oldukça portatif bir detay olan bu özellikler ile 5008 hanesine güzel bir artı yazdırıyor. Ayrıca 780 litrelik bagaj hacmine ise devasa demek tam yerinde olacaktır. Ön koltuğunu da katlanabilir oluşu ile 3.2 metre uzunluğunda bir yükünüzü 5008’de rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

 

 

5008’in motor seçeneklerinde yine 3008’den bildiğimiz üniteler yer alıyor. 1.2 litrelik Puretech benzinli motor ve 1.6 litrelik 165 beygir gücündeki THP motorun yanı sıra 1.6 litrelik 120 beygir gücündeki dizel motor da seçenekler arasında yerini alıyor. Tüm motorlar EAT6 tork konvertörlü otomatik şanzıman ile kombine edilmiş.

 

Test aracımızda bulunan motor ise kendini oldukça kanıtlamış olan 1.6 litrelik dizel ünite. Şanzımanla arasında uyum oldukça iyi. Bu cüssede bir araç için hem pürüzsüz geçişleri hem de yakıt tüketimi ile dikkat çekiyor. Benim karma test tüketim verim 5.8 litre civarında oldu. Fakat sıkışık trafikte birazcık da dikkatsiz kullanım sonucunda bu değer artabiliyor. Uzun yol kullanımlarında ve ortalama sabit hızlarda bu değerin tam aksi yönde bir düşüş göstereceğini de söylemeden geçmeyelim.

 

 

Motordan herhangi bir sportif beklenti içine girmemek doğru olacaktır ki bunu çok hevesli bir şekilde karşılamayacağı kesin. Bu beklentileriniz için 1.6 THP motor daha doğru bir tercih olacaktır. Tabii ki konu 5008 olunca ister istemez 3008 ile bir kıyas devreye giriyor. Kıyas demesek de onun üzerinden anlatmak doğru gibi. 5008’in bu ağırbaşlı tasarım dili birazcık sürüş hissine de yansıyor. 3008’de olan sportif ve dinamik yapı 5008’de yok. Zaten olsa şaşılacak bir mevzudur diye düşünüyorum ki bu boyutlarda bir otomobilden bunu beklemek hata olur. Yerden oldukça yüksek ve uzun olan 5008’in sadece 3008’in hissettirdiği o çevikliği hissettirmiyor. Gövde kendini bırakmaya birazcık daha müsait burada. İçerideki geniş alan, kullanım kolaylıkları, ergonomik detaylar gibi özelliklere sahip olurken, aynı zamanda böylesine bir sportiflik beklemek hata olacaktır tabii ki. Amacına uygun bir 5008’de böyle beklentiler içine zaten girmeyeceksiniz tabii ki. Buna nazaran bir SUV’den aradığınız konfor ve huzur 5008’inde sonuna kadar var. Süspansiyonun şehir içi sönümlemeleri oldukça iyi.

 

 

Yeni 5008’in donanım listesinden de bahsedecek olursak; 5008’de özellikle Allure ve GT Line donanım paketleri çok dolu. Masaj fonksiyonlu koltuklar, FOCAL ses sistemi, panoramik cam tavan, Android Auto ve Apple CarPlay uyumlu Mirror Screen fonksiyonu, akıllı telefon sesli komut sistemi ve 3 boyutlu navigasyon gibi özellikler sunan otomobilin sürüş destek sistemleri ve güvenlik teknolojileri de dikkat çekici. 5008, tercih edilen donanıma bağlı olarak; Yokuş İniş Destek Sistemine (HADC) sahip Advanced Grip Control özelliği, Aktif Tam Durdurma Güvenlik Freni (AEBS), Güvenli Takip Mesafesi Uyarısı, Aktif Şerit Takip Sistemi (LKA), Yorgunluk Tespit Sistemi, Akıllı Far Sistemi, Aktif Hız Levhası Tanıma Sistemi, Adaptif Cruise Control ve Otomatik Fren Sistemi, Aktif Kör Nokta Uyarı Sistemi, Park Assist ve 360 derece görüş sunan Visio Park gibi teknolojik ekipmanlarla sunuluyor. 5008 185.000 TL’lik başlangıç etiketine sahip. Tercih ettiğiniz donanım paketi ve opsiyon listesine göre değişiklik gösteren bu etiket için markanın resmi internet sitesini ziyaret etmenizi öneririz. Aynı donanım ve motor seçeneği ile 3008’den sadece 13.000 tl’lik bir farkın olduğunu da buradaki detaylar arasına ekleyelim. Yine de donanım seviyesine göre oldukça fark gösterecektir. Sağlıcakla kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir