Daha önce lansmanında ilk kez tanıştığım Focus ile şimdi daha uzun süreli bir buluşma gerçekleştirdim. Tabi uzun süredir beklediğim için karizmatik bir Focus gelsin istedim. St-line donanım paketiyle kendini fazlasıyla belli eden Focus HB mavi rengiyle de dinamik tasarımını destekliyor. Sportif eklentiler ön yüzde kendini bolca gösterirken, profildeki hatlar da Focus’un sürtünme katsayısını düşürmek için harcanan mesaiyi ortaya çıkarıyor.

profil demişken ilk dikkatimi çeken detay ise 4 kapıyı da açtığınızda kapılardan tam uç noktalarına doğru plastik bir parça çıkıyor ve park halindeyken kapılarınızı yandaki araçlara veya duvara çarpmanızı önlüyorlar. Ufak ama düşünülmüş detaylar olduğu kesin. Arka kısımda ise 1.5 litrelik dizel bir motora sahip olsa da bu dinamik pakete yakışır şekilde çift çıkışlı egzoza sahip. Tabi ki bunlardan birinin içi boş.

İçine bindiğim an oturuş pozisyonunun alçaklığıyla birlikte dışarıda görünen sportiflik kokpitte de devam ediyor. Elinizin uzandığı çoğu yer ve malzeme kaliteden nasibini almış. Dikişli ve etli direksiyon derinlik ayarı ile birlikte sürücüsüne güzelce yaklaştırılıyor, koltuğun yükseklik ayarı en aşağı seviyeye getiriliyor ve böylelikle segmentinde çok da karşılaşılmayan sportif bir sürüş pozisyonu gerçekleşiyor.

İçerdeki karanlık ve siyah ağırlıklı kokpit cam tavan sayesinde ferah bir hal alabiliyor. Fakat yine de 340 litrelik bagaj hacmi segmentinde pek de iyi sayılmaz. Yine de yükleme ağzı ve eşiği olarak herhangi bir girinti çıkıntı bulunmaması kullanımı açısından rahatlık oluşturuyor. Bagajından feragat ettiği yeri sınıfında en uzun aks mesafelerinden birine sahip olmakla kapatan Focus HB arka kısımda yetişkinler için yeterli yaşam alanını sunuyor.

Focus HB St-line ile ilk buluştuğum anda tıpkı bir Volvo SUV’sine binmiş gibi hissettim. Çünkü Ford yenilik namına ne özellik bulduysa Focus’a yerleştirmiş. Bunları keşfetmek işe bizim işimiz tabi ki. Yarı otonom sürüş, anahtarsız giriş ve çalıştırma, otomatik park sistemi, otomatik uzun far, koltuk ısıtıcısı, head up display vs. vs aklınıza gelen çoğu teknolojik detay Focus’a eklenmiş.

Bu kataloglardan görebileceğiniz ve öğrenebileceğiniz özelliklerden daha ziyade beni ilgilendiren ve aktarmak istediğim sürüş hissi. Dışarıdan bu kadar sportif bir otomobile bindiğinizde her ne kadar ortalama dizel bir motor bulunuyor olsa da, dinamik bir sürüş karakteri bekliyor olmanız çok normal. 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanla kombine edilen 1.5 litrelik dizel motor 120 beygir güç ve 300 nm tork gücü üretiyor. Bu gücü tamamen almak istediğinizde birazcık turbo gecikmesiyle karşılaşabiliyorsunuz. Yine de bu gecikmeyi çok fazla hissedeceğinizi düşünmüyorum.

Düşük hacim ile birleşen 8 ileri şanzıman fazla cesursa görünse de otoyol sürüşlerinde yakıt tüketimine olumlu katkısı oluyor. Şehir içinde ise bu kadar fazla oran gözünüzünü korkutmasın ki şanzıman tereddütsüz işini yapıyor. Çekiş hissi turbo dolduğu anda kayıpsız aktarılıyor. Bu çekiş hissine ek olarak Focus, marka genlerine sadık kalıyor. Virajlarda sportif beklentilerinizi karşılayan Focus bazen heyecanlanmanıza da olanak tanıyor. Ön tarafın tutunma dirayeti limitlerini bildiğiniz zaman keyifli yolculuklar yaptırabiliyor.

Bu sınıfta yol tutuşunu en beğendiğim otomobil Honda Civic HB’di ki, Focus’un da bu tutuş becerisinden geri kalır bir yanı yok. Sert girilen virajlarda ön tarafın tutunması arkaya doğru aktarılırken 4 teker birazcık açmaya başlıyor, bu da bence önden çekişli bir otomobilde kontrolü daha da kolaylaştıran bir kayma şekli. Yine de sürüşünüzle sizin aranıza giren elektronik yol tutuş destek sistemleri olduğunu söylemem gerek. Yani saf bir sürüş ile aranıza ufak bir duvar girdiğini bilmeniz gerek. Kötü bir yönde değil ama yönlendirme konusunda bu destekleri bolca hissediyorsunuz.

İstanbul trafiğinde karma test tüketim verilerim 5.7 litre civarındaydı. Birazcık şımardığımda bu rakam 7 litrenin üstüne pek çıkmadı. Uzun yol sürüşlerinde ise şanzımanın uzun oranları sayesinde 4.3 litrelik bir değer görmek mümkün.

Her yazıda bahsettiğimiz gibi artık otomobillerin fiyatlarını yazmak en işkence bölüm oluyor. Ne yazık ki St-line donanım paketiyle dizel Focus 230.000 TL’lik bir fiyat bandında yer alıyor. Yorumsuz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir