Ülkemizde üretilen Hyundai i20 makyajlandı. Görüntüsünde birazcık değişikliklere tanık olduğumuz makyajın esas dokunduğu yerler ise kaput altı ve şanzıman. Ana hatları itibariyle çok bir değişiklik göremesek de ön panjurda ve tampondaki değişiklikler ilk göze çarpan detaylar. Arka tampon ve stopların da değiştiğini söylemek gerek.

Kabinde ise segmentinin standartlarını karşılayacak seviyede bir yaşam alanı sunuluyor. Özellikle açılabilir cam tavan kabini fazlasıyla ferah hale getirirken, sürüş pozisyonunuzu da doğru ve alçak konuma getirmekte zorlanmıyorsunuz. Kapı cepleri, eşya gözleri yeterli görünüyor. 301 litrelik bagaj hacmi ise segment için iyi bir değer. Arka kısımda ise 2 yetişkin rahatlıkla yolculuk yapabilir. Kabinde beklediğim bir yenilik ise kesinlikle direksiyon simidi oldu. Daha güzel, yeni ve sportif bir direksiyon simidi tercih edilsin isterdim. Makyaj her alanda i20’ye yararken bu tarz değişiklikler de albenisini artırırdı diye düşünüyorum. Yine de oldukça sade ve kullanışlı bir konsol tasarımı olduğunu söyleyebilirim.

En üst donanım paketi olan Elite donanım paketiyle gelen test aracımızda 16 inçlik jantlar, hız sabitleyici ve limit, arka park sensörü, geri görüş kamerası, açılabilir cam tavan, viraj aydınlatması, 7 inç multimedya ekran, Bluetooth gibi özellikler standart olarak sunuluyor. Makyajla birlikte geliştirilen ve değiştirilen multimedya ekranı ise oldukça kullanışlı. Farklı menülerin fiziksel tuşlara ayrılması ise yine kullanışlı olduğu taraflardan. Radyo kullanımı, menü kullanımı gibi şeyler sürüşten koparmayan cinsten. Apple Car Play ve Android Auto bağlantısının bulunması da artılardan birisi.

Gelelim sürüşe. Makyajlı i20’nin kalbinde 3 silindirli 1.0 litrelik 120 beygir güç ve 172 nm tork gücü üreten turbo benzinli bir motor görev alıyor. 7 ileri çift kavramalı şanzıman ile kombine edilen motor, trafikçe oldukça zeki davranıyor. Çoğu yerde hızınız fazlasıyla düşse de vitesi 1’e alıp aracı zorlamak yerine 2’de tutarak daha akıcı bir sürüş sağlıyor.

Sportif bir şeyler beklemek hata olacaktır çünkü çoğu şey konfor odaklı tasarlanmış zaten. Direksiyon simidinin yumuşaklığı, vites geçişlerinin pürüzsüz oluşu gibi detaylar şehir içi kullanışları kolaylaştıran şeyler. Küçük yapısı ile çoğu yere rahatlıkla girip çıkabiliyorsunuz. Görüş açılarının iyi olması ve geri görüş kamerasının olması da artılar arasında. Bu motor ve şanzıman İstanbul içinde 6.0 litrelik bir değer gösterdi. Tabi bunun için hayli sakin sürüşler yapmak gerekiyor. Uzun yol sürüşlerinde ise bu değeri düşürmek mümkün. Benim karma test tüketim verim 7.2 litre civarında oldu. Fiyat bilgileri için ise markaların kendi resmi sitelerini incelemenizi önerirken i20’nin de dolu paketle tercih edilmesi gerektiğini söyleyeyim. Ayrıca yeni renkler de dikkat çekici olmuş. Test aracımızdaki i30 N tonundaki renk benim en çok hoşuma giden renk oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir