[dropcaps type=’normal’ font_size=’65’ color=’#ed145b’ background_color=” border_color=”]S[/dropcaps]

uv pazarına yeni giren markalara nazaran bazı markalar bu segmentin uzun yıllar hem üreticisi hem de yaratıcısı oldu. Nissan da bunlardan birisi. 2000 yılında yollara çıkmaya başlayan X-Trail 3.neslinin makyajlanması ile prestijli hayatını devam ettiriyor. Bize de bu makyajlı X-Trail’i incelemek düşüyor.

 

“X-TRAİL’İN RÜZGAR SÜRTÜNME KAT SAYISI 0.23 CD İLE GT-R İLE AYNI SEVİYEDE!”

 

X-Trail makyajla birlikte daha keskin hatlara sahip olan bir görünüme kavuştu. Önde tamamen yeni bir far grubu, V harfini andıran panjur, yeni marka logosu, daha keskin kaput çizgileri gibi değişiklikler ile X-Trail’e kesinlikle agresif bir görüntü kazandırılmış. Arka tarafta ise yine far grubunda yapılan değişiklikler en dikkat çekici farkları öne çıkarıyor.

 

 

Tabii ki X-Trail makyajdan önce de kabininde geniş kullanım alanları ve ferah bir yaşam alanı sunuyordu. Bunu devam ettiriyor olduğu kesin ama bazı kaliteli dokunuşlarla bu algıyı birazcık daha ileriye taşımak istemişler. Yeni direksiyon simidi o kadar şık ki, markanın efsanevi spor otomobili GT-R’a taksanız sırıtmayacak bir direksiyon simidi. Hatta bu otomobilin konusu açılmışken hemen araya not düşelim; X-trail’in rüzgar sürtünme kat sayısı 0.23 cd ile GT-R ile aynı seviyede. Direksiyon üzerindeki tuşlar o kadar içgüdüsel yerleştirilmiş ki, bindiğiniz anda direksiyon üzerinden kumandaları kullanmaya başlamanız şaşılacak seviyede hızlı oluyor.

 

 

Yenilenen kumaş koltuklar artık iki sıra için de ısıtma özelliği bulunduruyor. Konsolun bazı bölümlerinde de bu yumuşak deri kaplama kullanılarak kalite algısı yukarı taşınmış. Açık renk deri döşemeler ile birleşen panoramik cam tavan içerinin tam olarak ferah bir yaşam alanı olmasını sağlıyor.

 

Gösterge ekranı ve ortadaki ekranda çok büyük yenilikler olmaması makyajın sınırlı kaldığı ufak bir nokta olarak göze çarpsa da kabindeki malzeme kalitesi kesinlikle iyi seviyede denebilir. Eşya gözleri de kabinde cömert tutulan detaylar arasında.

 

 

X-Trail’i 7 kişilik aldığınız takdirde 445 litre olarak gelen bagaj hacmi, 5 kişilik versiyonu tercih ettiğinizde 565 litre olarak can buluyor. Ayrıca arka koltukların kızaklı bir şekilde ileri geri kaydırılabiliyor olması, gerektiğinde bagaja büyük bir etki edecek imkanı sağlıyor.

 

Makyajla birlikte gelen değişikliklerde, güvenlik destekleri kesinlikle en fazla dikkat çeken detaylar oluyor. Nissan Intelligent Mobility teknolojileri adı ile anılan bu sistemler; Trafik işareti tanıma sistemi, akıllı park sistemi, 360 çevre görüş sistemi, şerit takip uyarı sistemi, çapraz trafik uyarı sistemi gibi özellikler yer alıyor.

 

 

Sürüş özelliklerine geldiğimizde ise kaputun altında makyajdan önce de kullanılan 1.6 litrelik 130 beygir ve 320 nm/tork gücüne sahip dizel motor yer alıyor. Gücünü ön tekerleklere x-tronic isimli değişken oranlı CVT şanzıman ile aktaran X-Trail, motor şanzıman uyumunu günlük kullanımlara yeterli ölçüde yansıtıyor. Motorun birazcık gürültülü olduğunu söylemeden geçemesem de X-Trail’in kabin yalıtımı bunu belirli bir ölçüde engellemeyi başarıyor.

 

Böyle bir SUV için konforlu süspansiyonların olması çok doğal, şehir içinde süspansiyonlar konforlu niteliğini kesinlikle taşıyor. Fakat sert virajlara geldiğimizde X-Trail Japon genlerine sadık kalıyor ve gövdesine rağmen beklenmedik tepkiler vermiyor. Yol tutuşu böyle bir yükseklik ve gövde için yeterli seviyesinin birazcık üstünde.

 

 

Nissan Renault ittifakının ürünü bu motor, türünün en ekonomik sürüşlerinden birini sağlıyor. Şehir içinde 6.8 litrelik yakıt tüketimi, uzun yolda 5 litre civarlarına kadar inebiliyor. Fakat sıkışık İstanbul trafiğinde bu değer 7.8 litre gibi bir değere çıkabiliyor fakat otomobilin boyutları ve ağırlığı düşünüldüğünde bu değer hayli düşük görünüyor. X-Trail’i 4×4 seçenek ile almak isterseniz de ne yazık ki otomatik şanzıman yerini manuel şanzımana bırakıyor. Kullandığımız X-tronic şanzımanlı 4×2 versiyonun 0-100 hızlanma süresi ise 11 saniye olarak kayda geçiyor ve bence yeterli görünüyor.

 

 

Nissan X-Trail 162.000 tl ve 195.000 tl arasındaki fiyat skalasında sahibine ulaşıyor. En zengin donanım seviyesinin de bu fiyat skalasında yer alıyor olması bence D segmenti bir SUV için uygun görünüyor. 200.000 tl bandından geri kalarak satış başarısını devam ettireceğini düşündüğüm X-trail kesinlikle tutumlu, verimli ve sorunsuz bir kullanım sözü veriyor.

 

X-Trail makyaj operasyonu ile albenisini daha da artırırken, günlük verimliliğini de geniş bir aile için optimum seviyede sunabiliyor. Seçenekleri arasına giren yepyeni renk yelpazesi de kullanıcının mutlaka dikkatini çeken ve çeşitlilik sağlayacak bir detay olarak kayıtlarımıza geçiyor.

 

*İç mekan fotoğrafları Alp Emre Göksel’e, geri kalan fotoğraflar Emrecan Yıldırım’a aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir