Opel’in yeni devrimini göğüsler nitelikte olan yeni Astra karşımızda. Konuya derinlemesine girmeden önce en bilindik C segmenti rakibi Golf ile nasıl baş edebilecek bunları irdeliyoruz herkes gibi. Yeni vizör tasarımlı ön panjur, led farlar, 18 inçlik çift renkli jantlar ve GS donanım paketinin önlenemez güzelliği ile Opel Astra ellerimize geçiyor. Arka tasarımı ön tasarımından daha güzel olan otomobilleri hep sevmişimdir. Kimi otomobillerin arka tasarımları tasarımcının mesai saati bittikten sonra çizdirilmiş gibi olsa da, yeni Astra’nın arka tasarımı ön tasarımından daha güzel görünüyor. İnce yapılı led stoplar, bagaj kapağındaki 3 boyutlu girintiler ve tampon Astra’yı arkadan çok karizmatik gösteriyor. Spoilerın ortasında yer alan dik bir üçüncü fren lambası ise arka tasarımdaki en iyi detaylardan birisi.

Kokpitine oturarak Astra’yı derinlemesine incelemeye başlayabiliriz. Kokpitte elinizin değdiği üst taraflar gayet kaliteli plastiklerle döşenmiş. Torpidonun içi kumaş kaplı. Kapı cepleri oldukça geniş ve orta panelde birçok göz bulunuyor. Ama dikkatleri direksiyon simidi çekiyor. Opel’in yeni direksiyon simidi tasarımı inanılmaz keyifli hissettiriyor. Bir oyun konsolunda hissettiren bu kokpit, sizi geniş koltuk ve direksiyon ayarı yelpazesi sayesinde noktası noktasına ideal sürüş pozisyonunuza kavuşturuyor.

10 inçlik multimedya ekranı birçok ayara ve konfigürasyona imkan sağlıyor. Klima kumandaları buraya hapsedilmiş olsa da belli komutlar ve menüler için fiziksel tuşlar yer alıyor. Özellikle ses açıp kapatma tuşunu fiziksel olarak bulunduruyor olması bile artık her şeyini dokunmatik ekrana hapseden modellere nazaran bulunmaz nimet. Bazı şeylerin hala analog kalması çok daha güzel. Bkz: Ses açma/kapama tuşu! Dijital km göstergesi de orta ekranla aynı boyutta. Burdan da birçok bilgiye ulaşılabiliyor ve anlaşılır bir yapıya sahip.

GS Line donanım paketine sahip test aracımızın kalbinde 1.2 litrelik 130 beygir güç üreten tanıdığımız PSA grubu motoru yer alıyor. Bu motor zaten artık her gün ekmek aldığımız fırın gibi. Bu motor artık annemiz babamız gibi. O kadar yakın o kadar tanıdığımız bir motor ki, yine çok yakın tanıdığı 8 ileri EAT8 tork konvertörlü şanzıman ile kombine edilmiş ve yakıt tüketimi konusunda bu şanzıman elinden geleni yapıyor. Yine tanıdık olduğumuz şasi sürüş esnasında gayet rijit hissettiriyor. Astra sürüş dinamikleri olarak görüntüsünün altında yatan sportifliğe değil de, sportif görüntüsünün arkasında konfora odaklanıyor. 18 inçlik jantlara rağmen, arkada bağımsız süspansiyonun olmamasına rağmen gayet konforlu ve geniş iç hacimli bir sürüş sunuyor kullanıcısına. Astra’nın en üst donanım paketi ile banka hesabınızı ilgilendirecek kısmı ise yaklaşık 1.5 milyon TL’lere denk geliyor. Bana soracak olursanız, siyah renkli ve GS line donanım paketli bir Astra kesinlikle tercih edilebilir. Zira yakın zamanda tercih edeceğiz gibi de duruyor. Esen kalın.

Fotoğraflar: Burak Kebapçı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir