Çıktığı günden itibaren ülkemize geleceği günü beklemeye başladığım yeni Opel Corsa, ülkeye gelir gelmez ellerime geçti. Zira marka hazırladığımız fotoğraflar için bizden fotoğraf çekmemizi istedi ve biz de ekipçe Türkiye’de Opel Corsa’lara kurulan ilk insanlar olduk! Hal böyle olunca koltuğuna kurulduğum yeni Opel Corsa’yı test etmeden olmazdı.

2018 yılının sonuna doğru Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Opel Corsa 2019 yılının son çeyreğinde gerçekleşen AutoBest Ödülleri yarışmasında ise birinciliği elde etti. “Satın Alınması En Mantıklı Otomobil” ödülünün sahibi olan yeni Opel Corsa gerçekten de böyle mi birazcık göz atalım. Bonus olarak ise 3 nesliyle birlikte bu ödüle sahip olan tek otomobil oluyor kendisi.

Bildiğiniz üzere kısa bir zaman önce PSA Grubu’nun Opel’i bünyesine katması ile birlikte artık Opel üretim bandı bambaşka ellere emanet. Birçok yeni motor normları gereğince bu yolu izlemek zorunda kalan Opel ise bence mantıklı bir hareket yaptı. Yeni Opel Corsa ise bu birleşimden nasibini güzelce alan modeller arasında yerini aldı!

Birkaç açıdan bazı otomobillere benzetsem de tamamen özgün bir tasarım dili ile bambaşka bir Opel Corsa duruyor karşımda. B segmentinde sunduğu LED Matrix farları ise dışarda en dikkat çeken detaylardan birisi. Dışarı demişken performanstan bahsederken ekleyecek olsam da gözüme çarpan direkt olarak ön ve arkalarda disk frenlerin bulunması oluyor.

Kokpitte birazcık PSA esintileri olsa da, Fransız freshliğinin burnunuza estiği, rahatsızlıktan uzak, sizi sarıp sarmalayan bir kabine biniyorsunuz. Malzeme kalitesi üst kısımlarda oldukça yeterli. B segmentinin gereği olarak alt taraflarda sert plastik olsa da rahatsız edici bir durum söz konusu değil, en azından ne göze ne de dize çarpıyor bunlar. Olabildiğince alçak pozisyona alınabilen oturuş pozisyonu benim gibi uzun boylular ve sportif sürüş tutkunları için biçilmiş kaftan. Tabi en üst donanım paketi olan Ultimate donanım paketine sahip olan otomobilin bu paketle birlikte getirileri de kokpiti kaliteli hissetmemize katkıda bulunuyor.

100 beygirlik diğer versiyonlarının aksine benim altımda bulunan Corsa 130 beygirlik güce sahip. 1.2 litrelik 3 silindirli motor EAT8 Tork Konvertörlü şanzıman ile kombine edilmiş ve günlük otomobiller arasında birbiriyle en uyum içerisinde çalışan motor şanzıman birlikteliği ortaya çıkmış. Şehir içinde oldukça atik ve akıcı kullanabilmenize olanak tanıyan bu motor şanzıman ikilisi sportif sürüş isteklerinizi de boynu bükük bırakmıyor.

Yeni Opel Corsa yeni şasisi ve yeni üretim bandı ile birlikte oldukça sportif olmuş ve sizi eğlendirmeyi başarıyor. Kafadan kayma eğilimlerini limitleri zorladığınız taktirde çok çok sonra gösteren Opel Corsa genelde 4 tekerden açılma eğilimi gösteriyor ve dilerseniz arka kısmıyla oynamak birazcık becerikli ellerde kolaylaşıyor. Sol ayak freni veya birazcık lift off hamleleri ile Corsa’nın arkasıyla eğlenmek mümkün. Önü ise bu durumlarda tutunmaya istekli bir tavır sergiliyor. Tabi tüm bu eğlence ESP sisteminin size izin verdiği kadar gerçekleşiyor. Karma test tüketimim ise ekranda bana 6.8 litrelik bir değer gösteriyor.

Sonuca gelecek olursak, yeni Opel Corsa aldığı “Alınması En Mantıklı Otomobil” ödülünü sonuna kadar hak ediyor ve oldukça başarılı bir model olmuş. Yollarda bol bol görmek dileğiyle ve keyifli sürüşler.

Bu zorlu günlerde #evdekal
Sürüşü her zaman yaparız!

Ayrıca bloga ara ara yazabiliyor olsam da artık Youtube kanalında tamamen aktifim. Bu da Opel Corsa’nın videosu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir