Hayatım boyunca kullanmaktan en keyif aldığım otomobiller listesinde ilk 5’de her zaman olacak bir cihazla birlikteyim. Mucize küçük Suzuki Jimny. En son ne zaman bu kadar heyecanlandım hatırlamıyorum. Suzuki ile uzun görüşmelerim sonunda bir Jimny test programı ayarladım ve yatıp kalkıp o günün gelmesini iple çektim. O gün geldiğinde ise heyecandan yarım bir uyku uyuyup sabah erkenden kalkıp koşa koşa aracı alacağım yere gittim.

Kafamı çevirdiğim anda beni bekleyen o ilginç renkte ve AT lastikleriyle bana gülümseyen Jimny’i gördüm ve tekrar hayran oldum. Geçtiğimiz yaz Avrupa seyahatimde bol bol görmüş olsam da ülke topraklarında çok fazla görememiştim. Kader bizi buluşturdu ve şimdi dolu dolu birkaç gün geçireceğiz. Küçücük kutucuk, içi dolu turşucuk…

Jimny’e olan hayranlığımı anlatma seansımı zorla bitiriyorum. Yoksa 4-5 paragraf daha bunları okumanızı istemem. Kaputunun altında 1.5 litrelik atmosferik motor yatan Suzuki Jimny safkan bir arazi aracı aslında. Güçle beygirle torkla pek işi yok. Onun sihri hem hafif olmasında hem de mühendisliğinde. Geçemeyeceği bir yerle pek karşılaşmadım birlikte olduğumuz süre zarfı boyunca.

Reklamlarda bazı otomobillerin arazi kabiliyetini vurgulamak için asfalt yoldan aniden araziye saptığını gösteren senaryolar işte tam da Suzuki Jimny düşünülerek yazılmış ve yaratılmış senaryolar. Onun gerçeği için bir Jimny’e sahip olmanız gerekiyor.

4 gün boyunca keşfetmediğim orman kalmadı. İşin komiği İstanbul’da aslında böyle bir araca sahip olduğunuzda bazı dağları aşarak trafiksiz rotalardan ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Evet çok komik ama Çekmeköy’de bir ormandan dalıp 15 dakika sonra Polonezköy’de bir ana yola balıklama dalmayı başardım. Tamamen bir dağı aşarak hem de.

Bu dağları aşmanın yanı sıra aslında Kadıköy’e gittiğinizde de çok kolaylıkla park yeri bulabilirsiniz. Bir şeylerin üzerine çıkmak için söylemiyorum tabi ki, zira bunu yapmak istediğinizde her yerde park yeri bulabilirsiniz ama bunu pek medenice karşılamazlar. Ufaklığından bahsediyorum. Coupe bir arazi aracı, coupe bir şehirli otomobil ve coupe bir yerden yüksek araç. Daha ne olsun.

Jimny’nin eğlencesini anlatmaya kelimeler yetmeyecek, bu yazı yetmeyecek. Bıraksanız aslında sabaha kadar yazabilirim ama bence siz en iyisi benim Jimny ile olan videomu seyredin:)

Fotoğraflar: Burak Kebapçı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir