Opel’in belki de amiral gemisi diyebileceğimiz İnsignia artık tamamen yenilenmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Segmentinde hiç de küçümsenmeyecek rakipleri karşısında hanesine yazdırdığı artılar neler? Fiziksel değişikliklerin yanı sıra Insignia Grand Sport onun yeni adı oluyor. Premium sınıflara birazcık da olsa alternatif bir yol getirmiş olduğunu düşündüğüm İnsignia tasarım olarak beni etkilemeyi başarıyor. Selefinden hiçbir iz taşımayan bu akıcı tasarım, sade çizgileri pürüzsüz bir hat ile en arkaya kadar uzatıyor. Ön panjurdaki krom detayın yatay uzun ledler ile oluşturduğu uyum, omuz çizgisi boyunca devam ediyor. Tasarım konusundan çok fazla bahsetmeyi sevmiyorum. Gerekli tasarım detaylarını fotoğraflardan dilediğiniz gibi inceleyebiliyorsunuz zaten. Opc line paketi ile gelen gövde kiti İnsignia’nın albenisini daha da güçlendiriyor elbet. Tasarımda belirtilmesi gereken taraf ise İnsignia’nın artık bir Liftback tasarıma sahip olması. Bagajın arka cam ile birlikte açılabiliyor olması, geniş hacmine geniş bir yükleme ağzı ile destek oluyor.

Kabinine geçtiğimizde ise bu kesinlikle en iyi kabine sahip olan Opel modeli. Minimalist ve kullanışlı konsol, kumanda kalabalığından ve kargaşadan uzak tutulmuş. Tıpkı yeni Opel modellerinde olduğu gibi 3 kollu sportif direksiyon etli yapısı ile sürücünün hoşuna giderken, tuş yoğunluğu kullanışlılık esas alınarak buraya taşınmış. Konsolun yatay formdaki tasarım dili, alçak oturuş pozisyonu ile birleştiğinde iyi hissettiriyor. Elinizin ulaştığı çoğu yerde, kapı içleri de dahil olmak üzere yumuşak dokulu plastik kullanılması kalite algısını artırmış.

Kabinin en rahat kısmı ise opsiyon listesinde biraz tuzlu görünen AGR sertifikalı ergonomik koltuklar. 7000 tl opsiyon ile alınabilen bu koltuklar; masaj, hafıza, ısıtma, soğutma gibi fonksiyonları barındırıyor. Kabinin arka kısmında ise yolcuları yine ısıtmalı koltuklar bekliyor. Ayrıca İnsignia yeni ölçüleri ile arkada çok daha iyi bir diz mesafesi sunuyor. Baş mesafesinde de herhangi bir sıkıntı söz konusu olmuyor.

Head up display gibi teknolojik yenilikler de kabinde dikkat çekerken, apple car play ve android auto sistemlerini destekleyen IntelliLink multimedya sistemi, 360 derece kamera sistemi, ısıtmalı ön cam, intelliLux LED Matrix isimli Adaptif Led farlar, şerit takip sistemi gibi fonksiyonlar da dikkat çekiyor. Özellikle 32 adet LED’den oluşan Led Matrix farlar açılması ile birlikte görsel şölene başlıyor. Adaptif özelliği ve otomatik uzun far sistemi, uzun yol sürüşlerinde fazlasıyla kolaylık sağlıyor. Fotoğraf çekimi için gece Beykoz’a doğru yol aldığımda, zifiri karanlık virajlı yollarda tadından yenmez bir kolaylık sundu. Bu LED’ler sürüş esnasında karşı taraftaki veya önünüzde seyreden aracı rahatsız etmeyecek şekilde kendini ayarlıyor.

Büyük jantlarına rağmen İnsignia şehir içinde konforlu sayılabilir bir otomobil. Bazı ağırbaşlı hareketleri ise onu sportif isteklerinizden birazcık uzaklaştırabiliyor. Gaz tepkisini ve direksiyon sertliğini değiştiren Tour modu ve Sport modu, Flexiride şasi sistemi adı altında yer alıyor. Premium Tasarım Paketi dahilinde yer alan bu özellik sadece 1.6 litrelik dizel motor seçeneğinde satın alınabiliyor. Opsiyon fiyatı ise 21.000 tl olan bu paket; Navigasyon paketi özellikleri, Bose ses sisteminin yanı sıra aynı zamanda Tasarım Paketi dahilinde yer alan OPC Line Sport dış gövde kiti, OPC Line Sport iç tasarım paketi, OPC Line Sport deri kaplı düz tabanlı direksiyon, Siyah iç tavan kaplaması, Arka spoyler, Alaşımlı spor pedallar, Paddle Shift ve Direksiyon ısıtması özelliklerini de içeriyor.

Yol tutuş becerileri sınıf standartlarını karşılarken, sürüş keyfi verecek motor seçeneğinin kullanmış olduğumuz 1.6 litrelik 136 hp güce sahip dizel motor olmadığı aşikar. Bunun için diğer seçenek olan 1.5 litrelik 165 hp gücündeki turbo benzinli motor daha iyi bir sürüş keyfi verecektir. 4×4 seçeneği sunan 2.0 litrelik 260 hp gücündeki turbo benzinli motor ise 300.000 tl bandında yer alan başlangıç fiyat etiketiyle tercih sıralarında pek yer alamıyor. Ekonomik bir orta premium için ise 1.6 litrelik dizel motor gerekli verileri sunuyor gibi gözüküyor. Tour modu ile şehir içinde yumuşak direksiyon ve daha sakin bir gaz pedalı sunan İnsignia, konforu doğrudan etkileyen süspansiyon sistemi ile de iletişim halinde ilerliyor. Sport modunda ise tam tersine sertleşen süspansiyonlar gövde salınımlarını fazlasıyla engelliyor. Sertleşen direksiyon ve hassaslaşan gaz pedalı da sport modun getirilerinden. Eski modelden birazcık da aşina olduğumuz motor şanzıman kombinasyonu, uyumlu bir şekilde çalışıyor. 6 ileri tork konvertörlü şanzıman pürüzsüz vites geçişleri ile dikkat çekiyor. İstanbul gibi bir şehir trafiğinde ise dikkatli kullanımınız sonucunda bu heybetli ve kütleli otomobil 6.8 litrelik gibi bir tüketim değeri gösterebiliyor.


Detay fotoğrafları Alp Emre Göksel’e, gece fotoğrafları Emrecan Yıldırım’a aittir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir