Tasarımı ve imajı konusunda kompakt sınıfın en sportif ve fazlaca tercih edilen otomobillerinden birisi Seat Leon’dur. Özellikle genç kullanıcı kitlesinin daha yoğunlukla tercih ettiği Leon üçüncü nesliyle uzun yıllardır sokaklarda olsa da, donanım zenginliği ile, geniş motor yelpazesi ile ve kesinlikle sportif görüntüsü ile satış rakamlarında hala iyi veriler elde ediyor.

Makyajla birlikte gelen yenilikler dışarıda çok zor fark ediliyor. Daha çok donanım tarafında yenilikler gelmiş makyajla birlikte ama makyaj da çok yeni sayılmaz (Biz makyajlı Leon’u birazcık geç aldık). Görüntüdeki değişiklik otomobilin ön panjurunun birazcık büyümesi, tamponların elden geçirilmesi ve LED farların da grafiklerinin yenilenmesi olarak göze çarpıyor. Ön ve arka sinyaller de LED grubunun içine dahil edilen Leon’da daha da sportif bir görünüme kavuşmuş oluyor.

Kabin tarafında ise kalite algısı kesinlikle yükseltilmiş. Dokunmatiği hayli iyi çalışan ve anlaşılır, kolay bir arayüze sahip olan 8 inçlik multimedya ekranı oldukça kullanışlı. Makyajla birlikte gelen donanım listesinde; kablosuz telefon şarjı özelliği, elektronik el freni ve ekrandan kontrol edilebilen ambiyans aydınlatması gibi detaylar yer alıyor.

2019 model yılına ait satış listesinde 1.4 litrelik motor yer almıyor olsa da, kullanıcıların en çok tercih ettiği motorlardan birisi olduğu kesin. 1.4 litrelik TSI motor DSG şanzımanla kombine edilmiş ve bence akıcı sürüşlerde şanzıman motor uyumu had safhada. Trafik sıkıştığında ise birazcık ısınma problemleri baş gösteriyor gibi ama rahatsızlık verecek bir seviyede değil.

Kaputun altındaki 1.4 TSI motorun 125 beygir ve 150 beygirlik iki versiyonu bulunuyor. Test aracımızda ise 0-100 hızlanması 8 saniye olan 150 beygirlik motor yer alıyor. 150 beygir günlük bir otomobil için yeterli gücün birazcık üstünde. Bundan dolayı tam orta karar bir güce sahip olan Leon, performans ve tüketim arasındaki dengeyi iyi sağlıyor. Yeterli güç olduğu için gaz pedalını fazla sıkıştırmıyorsunuz. Ayrıca Aktif Silindir Yönetimi sistemi ile sabit ve gücün çok gerekmediği hızlarda 2 silindir devre dışı bırakılarak yakıt ekonomisine katkı sağlanıyor. Yani bu motor ile Leon sizin sportif isteklerinizi karşılarken, cebinizin isteklerini de karşılıyor. Şehir içi sıkışık trafikte 7.4 litrelik bir tüketim görürken, akıcı uzun sürüşlerde 5 litreleri görmek çok olağan.

Performans istediğiniz zaman çok da fazlasını aramıyorsunuz bu otomobilde. Sürüş karakteri olarak da performansına yakışır bir çizgi takip etmeyi başarıyor. Şehir içinde birazcık sert sayılabilecek süspansiyonlar, sportif isteklere göre ayarlanmış. Bu demek olmuyor ki çok sert bir otomobil. Sadece çalışma aralığı kısa kaldığı için art arda gelen çukurlarda kabine yansıyan etki fazlalaşıyor. Fakat virajlarda yol tutuşuna avantaj sağlayan bu sertlik aracın gövde salınımlarını minimum seviyede tutmaya yarıyor. Çekiş gücünü yere kayıpsız aktardığını da sürücüsüne hissettiriyor. 150 beygirlik Leon, ortalama bir kullanıcının birden fazla olabilecek isteklerine aynı anda cevap vermeyi başarabilen bir kompakt otomobil. Performans, ekonomi, yaşam alanı, bagaj ve en önemlisi sportif bir görünüm arıyorsanız Leon tercih listenizin ilk 3’üne mutlaka girmelidir. Fiyatlar içinse markaların kendi resmi sitelerini ziyaret etmenizi öneririm. Keyifli sürüşler.


Fotoğraflar: Erdil ARAS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir