[dropcaps type=’normal’ font_size=’65’ color=’#ed145b’ background_color=” border_color=”]Ö[/dropcaps]

nümüz arkamız sağımız solumuz crossover doldu. Hatta Qashqai’nin büyük bir ateşle başlattığı bu sınıf markaların kaderini, işleyişini ve tüm dengeleri değiştirdi. Yerden yüksek ama cip değil. Büyük ama 4 çeker değil. İlgi çekici ama küçük hacimli motorlar. Abisi Qashqai gibi Juke da bir alt sınıfın segmentini yarattı neredeyse. Peki segmentin başını çeken bir model olarak sürüş anlamında neler sunuyor? Japon felsefesinden kaynaklı crossover olmasına rağmen dinamik sürüş karakterine sahip mi?

 

Juke’un tasarım konusunda hayli radikal çizgilere ve absürt bir yapıya sahip olduğunu söylememize gerek bile yok artık. Güncel test modellerimize nazaran Juke’un yüzünün birazcık da eskidiği aşikar. Fakat hala sıra dışı görünebiliyor.

 

 

Arka kapıların cam kısmında açılması ile coupe görüntüyü kendine sağlamış fakat arka kapılar birazcık dar. İçeriye geçtiğinizde de bunu hissediyor ve anlıyorsunuz.

 

Hala size bakan bir şehrin haylazı mevcut. Evet aynı reklamlarda bahsedildiği gibi şehrin haylaz çocuğunun tasarımını artık hepimiz biliyoruz ve ben biran önce sürüş kısmına geçmek istiyorum.

 

Sürüşe geçerken oturduğum sürücü koltuğunda gözüme çarpan birkaç detaydan bahsedeyim. Görüş açıları birazcık daha iyi olabilirdi. Kaputu birazcık görüyor olmak yine hoşuma giden bir durum. Direksiyonun ise derinlik ayarının olmaması üzücü bir detay. Vitesin bulunduğu orta taraftan tıpkı bir motosiklet geçiyormuş gibi. Aynı motosikletlerin depo ve gidon kısmını andıran bir görüntü mevcut. Orta konsol kullanışlı. Eco, normal ve sport modlarını seçerek aracın tepkilerini değiştirebiliyorsunuz.

 

 

G kuvveti göstergesi gibi ufak detaylar da mevcut ki bu markanın GT-R modelinden hepimizin özendiği bir mevzu. Direksiyona rağmen doğru sürüş pozisyonunuzu ayarlıyorsunuz ve inanamayacağınız derecede dinamik bir sürüş karakterine hoş geldiniz.

 

Önceleri Juke’un bir crossoverdan ziyade daha çok alçak otomobillerde yaşayabileceğiniz bir sürüş karakterine sahip olduğunu söyleseler de inanmamıştım. Fakat bu segmentte böyle keyifli bir karaktere sahip başka otomobil kullanmadığımı kesinlikle söyleyebilirim. Sürüş alanında bizleri baltalayan tek şey motor şanzıman. 1.6 litrelik 6000 devirde 117 beygir güç üreten atmosferik benzinli motor kendini öldürmeye hayli yatkın. 158 nm’lik tork değeri ise gerçekten düşük. Cvt ile birleşen bu motor tüm sürüş keyfini baltalasa da eğlenmek için önünüze net bir engel değil.

 

 

Nissan’ın B platformu üzerinde şekillenen Juke arkada torsiyon çubuğuna önde ise McPherson süspansiyon sistemine sahip. Gereksiz sallanmalar ve salınımlar pek söz konusu değil. Her şey gerektiği kadar ayarlanmış. Direksiyona ultra tepkili demek mümkün olmasa da bir önden çeker otomobil için hayli iletişim halinde olduğunu söyleyebilirim.

 

Yönlenme isteklerinizi yerine getirme konusunda inanılmaz başarılı. Kafanın tutunduğu anlarda arka tarafla oynamak isterseniz de kolay çözümleri var. Örneğin lift off yaptığınız takdirde kafası çok güzel tutunuyor ve size sadece arka taraf ile bir münasebet kalıyor. Yine kontrollü şekilde eğlenmeniz mümkün. Önden kaymalar yok denecek kadar az olabilir. Sadece motorun güçsüz oluşu ve şanzımanın buna izin vermemesi durumunda viraj içinde gaz açmanız gecikebiliyor.

 

Bu eğlenceli dakikaları yaşarken şasinin asla zayıf hissettirmemesi ve rijitliğini koruması tıpkı bir spor japon otomobilinde olduğunuzu hissettiriyor. Bir crossover’ın sürüş anlamında beni etkileyeceğini düşünmezdim. Fakat motor konusunda mutlaka aşırı beslemeli seçeneklere yönelmekte fayda var.

 

 

Atmosferik motor birazcık agresif kullanma istekleriniz karşısında yakıtı fazlaca tüketebiliyor. Ekonomik kullanmak isterseniz tüketim değerleri 6 litre civarlarında geziyor fakat sportif kullanıldığı takdirde bu tüketim farkı uçurum olabiliyor.

 

Juke kesinlikle sürüş anlamında kaliteli ve sportif bir otomobil. İçerideki yaşam alanı çok geniş değil, malzeme kalitesi yüksek seviyelerde değil fakat kullanışlılık anlamında hiçbir eksiği yok. Sadece verimsiz bir motorla tercih edilmemesi gerek. Böylece şehrin haylazı olmaya rahatlıkla devam edebilir. Çünkü son zamanlarda karşılaştığım en atletik crossoverlardan birisi olabilir. Sürüşüne o kadar çok odaklandım ki ne donanımlarından ne fiyatından bahsetmeye vakit ayıramadım. Nissan juke 1.6 litrelik atmosferik benzinli motoru ve otomatik şanzımanı ile 72.000 tl’den başlıyor. Test ettiğimiz Premium paket için ise fiyat etiketi 92.000 tl. Dizellerinin otomatik seçeneği ne yazık ki bulunmuyor. 1.2 litrelik turbo beslemeli benzinli motorda da otomatik seçeneği yok ve bence bu tercih edilebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir