Citroen marka olarak ürün gamı oldukça geniş bir aileye sahip. Ailenin yeni Crossover üyelerinden birisi de C3 Aircross. C3 dediğimize bakmayın, şayet C3 Aircross tahmin ettiğiniz gibi C3’ün yükseltilmiş bir hali değil. Aksine birazcık dopinglenmiş hali gibi. Tabii ki güç olarak değil de daha çok boyut olarak. Yeni C3 ve C4 Cactüs’e benzeyen tasarım dili ile oldukça dikkat çekici olan C3 Aircross 4155 mm’lik uzunluğu ile C3’den 16 cm daha uzun. Üstelik günlük kullanım şartlarından daha yüksek bir yapıya sahip. C3 Aircross, 6330 tl’lik opsiyon ile alınabilen Grip Control özelliği sayesinde farklı zemin şartlarına göre sürüş becerisini değiştirebiliyor.

 

 

C3 Aircross’un kabinine geçtiğimizde tasarım özelliklerini paylaştığı Cactus ve C3 gibi heyecanlı bir kokpit bizi karşılamıyor ne yazık ki. Bunun yerine daha sade bir kokpit olduğunu söyleyebilirim. Örneğin şık bir çantanın kulpları gibi tasarlanmış kapı kolları, torpido gözü, renkli konsol vs gibi detaylar kokpite yansıtılmamış ki bu da heyecanlı tasarım dilini içeride birazcık köreltmiş. Citroen denince akla birazcık da bu tarz tasarımlar geliyor.

 

 

Geri kalan direksiyon, km göstergesi gibi detaylar C3’den gözümüze alışık olduğumuz şekilde can buluyor. Direksiyon simidi üzerindeki tuşlar ve etli yapısı ile oldukça kullanışlı ve şık duruyor. Km göstergesi de oldukça anlaşılır ve sade bir yapıda. Kokpitteki tasarım heyecanlarını geçeduralım kabinin eşya gözleri açısından cömert olduğunu söyleyebiliriz. Bardaklık bulunmaması bir eksiklik hissettirirken onun dışındaki çoğu eşyanız için kullanışlı alanlar mevcut. Arka koltukların diz ve baş mesafesi bu sınıftaki bir Crossover için fazlasıyla başarılı. Dışarıda görünen şişik yapının içeride bir işlevinin olması C3 Aircross’un artılarından. Üstelik 410 litrelik bagaj da yükleme ağzı ve eşiği olarak iyi tasarlanmış.

 

 

C3 Aircross’un sürüş detayları ise şehir içi kullanım için konforlu sayılabilir. Sürüş karakterinde gözünüze çarpan veya rahatsız eden bir eksiklik bulunmuyor. Yüksek hızlarda otoban seyirlerinde birazcık ses sizi rahatsız etse de, fiziksel bir güvensizlik çok da yaşatmıyor. Sadece birazcık Cactus’e bakılarak tasarlanan geniş ve yayvan koltuklar hevesli sürüşlerinizde sizi tutma işlemini birazcık elden bırakabiliyor. Bu koltukların hevesli sürüşler için değil de daha çok konforlu sürüşler için tasarlandığını kesinlikle söyleyebiliriz.

 

 

Test aracımızın kalbinde ise 1.2 litrelik 3 silindirli 110 beygir gücündeki Puretech turbo benzinli motor yer alıyor. Bu motoru Peugeot modellerinden de fazlasıyla tanıyoruz. Oldukça verimli bir motor olduğu su götürmez bir gerçek. EAT6 tork konvertörlü otomatik şanzıman ile kombine edilen bu motor, ara hızlanmalar ve sollama isteklerinize kayıtsız kalmıyor. Ortalama hızlarda rahatlıkla sollama yaptırabiliyor ve kısa sürede ivmesini kazanabiliyor. Aynı zamanda şanzımanın Sport ve Kar modu sayesinde farklı sürüş karakterlerinize olanak tanıyor.

 

 

Bu motor ve şanzıman kombinasyonunun uyumsuz olduğu bir otomobille zaten karşılaşmamıştık ve karşılaşacağımızı da sanmıyoruz ama bu kombinasyon burada da oldukça konforlu hissettiriyor. Olabildiğince pürüzsüz vites geçişleri sürüş kalitesini arttırıyor. İstanbul’un sıkışık trafiğinde ise yakıt tüketim ekranım bana 7.8 litrelik bir değer gösteriyor. Cüsseli bir otomobil ve yoğun bir trafik için normal sayılabilecek bu değerleri daha aşağı çekmek ancak uzun yol ve sakin sürüşlerde mümkün olacaktır.

 

 

C3 Aircross 82 beygirlik benzinli motoru, manuel vitesi ve başlangıç donanım seviyesi ile 102.000 TL’den başlıyor. 110 beygirlik benzinli motor, otomatik şanzıman ve orta donanım paketi ile bu etiket 119.000 TL’ye çıkıyor. Aynı motor ve şanzıman üst donanım seviyesinde ise 128.350 TL’lik etikete sahip. Dizel versiyonlarında ise otomatik seçeneği bulunmayan C3 Aircross alt donanım seviyesinde 105.000 TL, üst donanım seviyesinde ise 119.000 TL’lik fiyat etiketinde görünüyor fakat dizel versiyonların sadece 2017 satış fiyatları görünüyor. Şu sıralar ise bu fiyatlarda kampanyalar aracılığı ile 2.000 – 6.000 tl arasında indirimlere gidilebiliyor. Yine de kafanızda soru işaretleri yaratacak bir fiyat bandında olduğunu hepimiz biliyoruz. Soru işaretlerinizin salt olarak bu rakamlardan gelmediğinin farkındayım. Artık hiçbir otomobile ucuz demek, veya ucuz bulmak artık mümkün değil. Fakat yine de fiyat konusunda C3 Aircross elini birazcık yakmış gibi görünüyor.

 

Fotoğraflar: Alp Emre GÖKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir