Distopik bir süper kahraman! Karanlığın gerçek yüzü. Motor yelpazesinin en güçlü seçeneği olan 2.0 litrelik turbo benzinli motoru 310 beygir güç üretiyor ve bu otomobili Cupra modu dışında kullanmak istemiyorsunuz. Ayağınızı her gazdan çektiğinizde gelen egzoz senfonisi kayda değer. Daha güçlü ve daha keskin bir Formentor yaratma düşüncesinin can bulmuş hali.

İçerisinden gayet dost canlısı görünen bu geniş kütle 4,9 saniyede 0-100 hızlanmasını tamamlıyor. Özellikle ikinci viteste devir bandını zorlayıp tüm gücünü kayıpsız bir şekilde yere aktarırken, akşam size bir boyun ağrısı bırakacağı kesin. Üretim formülü tamamen bir bütünlük içerisinde tutulmuş. Ortaya o kadar özel bir otomobil çıkmış ki, farklı motor seçenekleri ile yollarda bolca görmemizin nedeni de tam olarak bu olsa gerek.

Cupra Formentor tam bir kış otomobili. Egzozundan çıkan her duman molekülünün içine karışmak istiyorsunuz. Henüz direksiyonu başına geçmenizden itibaren sadece 60 saniye bile geçmiş olsa ağzınız kulaklarınızda sırıtabiliyorsunuz. Ülkemizin güzide bozuk ve eğimli yüzeylerinde alıştığımız esneklikle yol almayı bildiği gibi, biraz gaz pedalına verdiğiniz tepki ile hemen uyanıyor. Ve rahatlayın: Otomobilin sürüş kalitesi çoğu “normal” otomobilden daha iyi.

İlk izlenim tamamsa ve sürüş yaptığım yol tertemizse CUPRA moduna geçip şanzımanı direkt kulakçıklar ile manuele almak için hiç vakit kaybetmiyorum. Bunu yaptığınızda Formentor ilk andan itibaren güven vermeye başlıyor ve diğer düşük hacimli versiyonlarına kıyasla, sürücüsüne daha farklı biçimde yol alma dürtüleri yolluyor. Bunun en önemli sebebinin düz konumun birkaç derece ötesinden itibaren tepkili ve hissiyatlı bir direksiyon karakterinin söz konusu olması. Gündelik otomobillere kıyasla direksiyon sertliği hafifçe artırılmış olsa da, bu sertliğin ortaya çıkış biçimi ve ön bölümde yarattığı çıktılar çok hoş bir ilerleme olarak değerlendirilmeli.

Dört çeker ise inanılmaz oturaklı, kararlı ve tren şeklinde bir ilerleme katediyor. Yaklaşık 1.5 tonluk ağırlığa sahip olan bu kütle zemine o kadar emin adımlarla tutunuyor ki, her ışıktan gazı kökleyerek kalkmamak, her virajda sağ ayağınızı paspasın dibiyle buluşturmamak mümkün değil. İmza CUPRA!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir