İkonik otomobilleri kim sevmez?

 

[dropcaps type=’normal’ font_size=’65’ color=’#ed145b’ background_color=” border_color=”]Ü[/dropcaps]

stüne retroluğundan hiçbir şey kaybetmeyerek modern zamanlara gelen ikonik otomobiller. Hep farklı ve ilgi çekici bulduğum ikonik otomobillerden birisi, Fiat 500 geçiyor elime. Hem de tam 60. yıl dönümünü kutlarken. Fakat diğer versiyonlarından bir farkı var. Sonundaki “S” takısı, onun sport olduğunu gösteriyor. 500’ün daha feminen görüntüsünden uzaklaştırılmış, küçük ve haylaz bir görünüme kavuşturulmuş 500 Sport. Dikkat çekici jantları, marşpiyeleri, spoiler’ı üzerine opsiyon olarak alınabilen test otomobilimizde olan, Asker yeşili rengi. Kesinlikle “farklı”.

 

 

500s dışarıdan tatlı bir kaplumbağa gibi görünüyor bu rengi ile. İçeride ise sarı-siyah renklerin uyumu söz konusu. Oturduğunuz anda birazcık kaba gelen koltuklar sizi karşılıyor. Sürüş pozisyonu ne yazık ki biraz yüksekte kalıyor. Pedallara daha dik bir konumda basmanız gerekiyor ki bu bizim gibi insanların çok da hoşuna giden bir şey değil. Fakat manuel vites topuzu konsolun hemen dibinde yer alıyor ve yüksek kalan yapısıyla sürüşlerde daha rahat olmanızı sağlıyor.

 

Kabinin en şık detayı ise kesinlikle torpidonun üstünde yer alan kırmızı 500 logosu. Direksiyon simidi diğer Fiat modellerine de yakın, fakat direksiyonun tam üstündeki özellikle Ralli otomobillerinde olan şerit güzel detaylardan birisi. Direksiyonun arkasında ise tek yuvarlak yapıda bir gösterge ekranı bulunuyor. Dijital ekran oldukça anlaşılır ve 500’ün tüm tasarımına uygun görünüyor. Multimedya ekranının dokunmatiği ve işleyişi ise oldukça hızlı. Kullanılabilir ve anlaşılır bir temada şekillenen multimedya ekranını kullanmak için uzun alışma sürecine ihtiyacınız yok.

 

 

Kabinde tabii ki sarı çerçevelere sahip koltuklar ve üzerlerindeki 500s logoları en çok dikkatimi çeken şeyler olsa da, kabarık yuvarlak yapılı tuşlar da hoşuma giden detaylar arasında yerini alıyor.

 

Sport aslında donanım paketinin ismi ve istediğiniz motor ile bu donanım paketini alabiliyorsunuz. Test otomobilimizde ise doğru bir tercih yapılmış ve Sport takısına uygun olarak 105 beygirlik motor seçilmiş. Fakat bu 105 beygirlik motorun 2 silindirli 0.9 litrelik bir ünite olduğunu söylediğimde şaşıracağınıza eminim. “Sport” takısını destekleyen bir diğer unsur ise bu motorun sadece manuel şanzıman ile alınabiliyor olması. Yani hem ikonik, hem şirin, hem de sportif.

 

 

“500S YOLU TUTMAK İÇİN FAZLASIYLA İYİ ÇALIŞIYOR”

 

Tabii ki 105 beygir yüksek performans isteklerinizi karşılayacak seviyede değil. Fakat diğer versiyonlarının 69 ve 85 beygir olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak, 930 kg’lık gövdeye sahip 500s için bu beygir gücü yeterli seviyede görünüyor. Üstelik ilk hızlanmalarda 500s çok atik davranabiliyor. Sadece gücün çok yüksek devirlerde geldiğini bilmek yeterli olacaktır. Günümüzde A segmenti bir otomobilin size sürüş keyfi vermesi çok da normal bir şey değil. 500s ise birazcık İtalyan genlerine bürünerek sürüş karakterinde kaleme alınmaya değer dinamikler gösteriyor.

 

 

Aslında sakin ve uslu olan 500s, ismine uygun “Sport” tuşu ile birazcık dişlerini bileyebiliyor. Gaz tepkisi ve direksiyon tepkisi değişen 500s sert girilen virajlarda aracın önünü bir an önce virajın içine yönlendirmek istiyor ve kafadan kayma eğilimleri çok geç ortaya çıkıyor. Yani limitlerini bildiğiniz takdirde 500s yolu tutmak için fazlasıyla iyi çalışıyor. İşi eğlenceye dökmek istediğinizde ise lift off gibi tekniklerle eğlenmenize olanak tanıyor. Bu esnada içeri gelen 2 silindirli motorun sesi ise kesinlikle size keyif veriyor.

 

Tabii ki böyle bir otomobilden bu tarz sürüş keyfi bulmak beni şaşırttı. 500s ufak yapısı ile şehir içinde birçok sıkıntınıza çare olabiliyor. Evet içindeki yaşam alanı çok geniş değil. Fakat mecbur kaldığınızda arkadaki 2 koltuğu da kısa süreliğine kullanmanız mümkün. Bagajı ise A segmenti bir otomobil için fazlasıyla yeterli.

 

 

Sakin şehir içi kullanımlarda 500s bana 5.8 litrelik bir yakıt tüketimi değeri gösteriyor. Eğer eğlenmek isterseniz ve sport tuşu sizi cezbederse, 7.5 – 8.5 litre civarlarında bir değer görmeniz olası.

 

500s ikonik bir otomobil olduğu için çok dikkatimi çekiyor burası kesin. Etraftaki herkesin de dikkatini bu yüzden çekiyor. Özellikle üzerinde bulunan haki yeşili parmakla gösterilen bir otomobil haline getiriyor 500s’i. Fakat A segmenti bir otomobilin 93.000 liralık bir fiyat etiketine sahip olması, hem cep hem de can yakan bir unsur. Fiat, fiyatı konusunda bir iyileştirme yaptığı takdirde bu otomobili sokaklarda daha fazla görebileceğimize eminim.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir