Günün ilk ışıkları aydınlanırken, aydınlanan gün ışığıyla aynı renge sahip bir Ford Fiesta beni bekliyor. Daha önce lansmanında da, İstanbul yollarında da kullandığım 1.0 litrelik benzinli motoru ve yeni Fiesta’nın detaylarına daha önceki yazılarımdan ulaşabilirsiniz. Şimdilik görevimiz ise 1.5 litrelik dizel motoru manuel vites ile kullanmak. Gönül isterdi ki bu sayfalara bir de yeni Fiesta ST’yi konuk edelim ama inanırsak elbet olur.

 

 

Agresif çizgilerini daha da toparlanmış bir tasarım diline bırakan Fiesta, farklı renk seçenekleri ile tek tipten daha farklı kullanıcı kitlesine hitap edebiliyor. Tasarımından, kabininden daha önce bolca bahsettiğim için bu konulara şimdilik çok girmeyeceğim. Daha önce kullanmış olduğumuz modele ek olarak cam tavan ve sunroof seçeneklerimiz bulunuyor. İstenildiği takdirde içeriyi oldukça ferah kılan bu ortamda gelin direkt sürüşe geçelim.

 

 

Fiesta’nın dizel motor seçeneğinde otomatik vites imkanı ne yazık ki sunulmuyor. 85 beygirlik gücünü ön tekerlere 6 ileri manuel vites kutusu ile aktaran Fiesta daha önce göstermiş olduğu yol tutuş becerisine, manuel vitesin keyfini ve düşük yakıt tüketimini de ekliyor gibi görünüyor. Debriyaj pedalı ilk etapta birazcık sert geliyor. Vites yollarına ise ne bir Fransız kadar gevşek ne de bir Japon kadar sert diyebiliriz. Orta yol bulunmuş gibi. 6 ileri olması ile uzun yollarda 3.8 litrelik bir tüketim değeri görmek oldukça kolay. 215 NM’lik tork gücünü 1750 devirden itibaren, 85 beygirlik gücünü de 3000 devir itibariyle hazır bulunduran Fiesta, hevesli sürüşler için oldukça istekli davranıyor.

 

 

1190 kg’lık boş ağırlığının pek de fazla olmaması sayesinde bu güç günlük bir B segmenti araca yetiyor. Fiesta’nın eğlencesi ise yol tutuşu sırasında başlıyor. Daha önce de bahsetmiş olmam muhtemel ki Fiesta B segmentinde en iyi yol tutan otomobillerden birisi. Hatta öyle ki çoğu C segmenti otomobilden de daha fazla eğlenceli. 1.5 litrelik dizel bir Fiesta ile viraj içerisinde kafasının tutunma limitleriyle gezerken, aracın arkasını eğlenecek limitlerde kaydırmak oldukça mümkün. Hızın birazcık fazla kaldığı zamanlarda veya viraj açısının müsaade ettiği derecede viraj içerisinde gaza basıp ayağınızı aniden gazdan çekerek Fiesta ile suratınızda pis bir gülümseme oluşturabilirsiniz.

 

 

Yüksek hızlarla girilen virajlarda, en ufak bir direksiyon hareketinin dahi ön kısmın tutunma limitine eriştiğini hissettiriyor olması başarılı direksiyon sisteminden geliyor. Planınız eğlenmek olmasa bile Fiesta bence eğlenceli bir otomobil. Bu kadar şımardığım bir rotada ise 5.2 litrelik bir tüketim değeri gösteriyor olması kayda değer. Tabi eğlencenin güçten değil, yol tutuş becerisinden geldiğini bir kez daha belirtmekte fayda var.

 

 

Günümüzde artık her otomobilin, her segmentin, her markanın kendince birçok donanımı, oyuncağı, özelliği var. Otomobilleri farklı kılan ise bence tamamen dinamikleri olmak durumunda. Fiesta tasarım olarak güzel evet ama segmentinde çok da çirkin bir otomobil bulunmuyor. Yani burada tercihlerinizi dinamikler birazcık değiştiriyor olabilir. Fiesta start tuşuna bastıktan sonra, stop tuşuna basana kadar geçen süre zarfı içerisinde pek de bir pişmanlık yaşatacak otomobil değil. Genlerinden fazlasıyla Ford akıyor ki bu da iyi bir şey.

 

 

Titanium paketle gelen ve opsiyonel olarak alınabilen birçok donanımında bunda etkisi tabi ki büyük. 1.5 litrelik 2018 Fiesta’nın Titanium paketi ile fiyatı ise 115.000 tl. Türkiye’de artık ucuz otomobil kavramını tozlu raflara kaldırdığımız için inanın bu fiyatlara bir yorum yapmak ne içimden geliyor, ne de buna uygun bir durumdayız.

 

 

B&O Sound Müzik Sistemi, Açılabilir Panoramik Cam Tavan, Otomatik dikey ve paralel park etme vs gibi çoğu şımartıcı opsiyonları eklediğinizde ise bu fiyat birazcık daha artıyor. Segmentinde de fiyatların ortalama bu seviyede olduğunu düşünürsek Fiesta göz kırpan seçeneklerden birisi oluyor. Yine de gözüm sende Fiesta ST. Çok güzelsin Fiesta ST. Çok güzel. Bir gün ellerime geçmen dileğiyle…

 

 

Fotoğraflar: Burak Kebapçı

 

Fiesta’nın birbirinden güzel diğer görsellerine de bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir