Otomobil markaları pazar paylarını genişletmek isterken, birçok segmentte otomobil doğdu ve yollarda görüyoruz. Hyundai’de de bu tarz gelişmeler ve heyecanlar söz konusu iken B-SUV segmentinde dengeleri değiştirecek bir model daha geldi ve Hyundai ürün gamını oldukça zenginleştirdi. İlk etapta tasarımı ile Red Dot Design 2018 ödülünün sahibi olan Kona, pazara hayli iddialı bir giriş yaptı ki pek de haksız sayılmaz. Hyundai Kona’yı kullanmak üzere Bodrum’da düzenlenen lansman organizasyonuna gittik. Dingin bir sürüş rotası ararken, akşam saatlerinde Kona ile kendimizi Bodrum trafiğinde bulduk ki, bu da Kona’yı sıkışık trafikte de kullanma imkanını bizlere sundu.

 

 

Hyundai’nin yeni aile kimliği olan basamaklı tip ızgarayı benimseyen Kona’nın ön yüzü oldukça etkileyici görünüyor. Led gündüz sürüş farları ile çoklu ön far grubu Kona’nın aldığı tasarım ödülünü hak ettiğini gösteriyor. Genel olarak ise oldukça kaslı bir görüntüye sahip olan Kona dışarıdan oldukça büyük görünüyor. Tavan barları, çamurluklar ve aracın içinden dışarıya yansıyan döşeme detayları Kona’ya oldukça karakteristik bir görüntü kazandırıyor. Kona, 4.165 mm uzunluğa, 1.800 mm genişliğe ve 1.565 mm yüksekliğe (tavan barları dahil) sahip. Kaslı görüntüsünü 18 inçlik jantlarla destekleyen Kona’nın siyah renk tavanı ve 9 farklı dış renk seçeneği bulunuyor. Hyundai Kona 1.0 ve 1.6 litrelik turbo benzinli iki farklı motor ile geliyor. Manuel ve 7 ileri DCT şanzıman seçenekleri bulunan Kona, aynı zamanda 4 çeker imkanı da sunuyor. Hyundai, 6 ileri manuel şanzımanı 120 beygir gücündeki 1.0 litrelik T-GDI seçenekte kullanırken, serinin en hızlı ve en güçlü versiyonu olan 177 beygirlik 1.6 litre T-GDI motoru da 7 ileri DCT şanzımanla sunuyor. Dört tekerlekten çekiş sistemi ise sadece 1.6 litrelik versiyonda satışa sunuluyor.

 

 

Kona’nın iç mekanı da oldukça iddialı. Malzeme kalitesi olarak segment standartlarını karşılayan kabin, sürüş pozisyonu olarak gayet tatminkar bir görüş alanı sunuyor. Ortada yer alan 7 inçlik bilgi eğlence sistemi Apple CarPlay ve Android Auto özelliklerini destekliyor. Aynı zamanda temassız şarj özelliği bulunan Kona akıllı telefonlar için pratik bir kullanım imkanı sunuyor. Kona iç mekanı da en az gövde renkleri gibi son derece iddialı. Kokpitte, vites topuzu çerçevesinde ve koltuklarda da kırmızı veya yeşil renklere yer veriliyor. Ayrıca kırmızı emniyet kemeriyle kırmızı dikişler, limon yeşili emniyet kemeriyle de limon yeşili dikişler kullanılıyor. Eğer otomobilin rengini de bu renklerden tercih ederseniz ortaya çıkan görsellik son derece dikkat çekici oluyor.

 

 

Kona’nın en dikkat çeken tarafı ise sürüş hissi. Şuana kadar kullandığım en iyi dinamiklere sahip olan Hyundai modeli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Kullanmış olduğumuz 1.6 litre 177 beygirlik güçlü motor, sürüş hissini sportif hissetmemize olanak tanısa da, fiziksel olarak Kona’nın kabiliyeti oldukça iyi hissettiriyor. Ön tarafın tutunma kabiliyeti, hevesli sürüşler esnasında kontrollü bir gövde salınımı ile keyifli anlar yaşatabilir. Tucson’dan tanıdığımız bu büyük turbolu motor ise, fazla bir turbo gecikmesi hissettirmiyor. Kona güvenlik detayları ve başlangıç paketinden sunmaya başladığı donanım özellikleri ile de dikkat çekiyor. Euro NCAP testlerinden 5 yıldızla geçen Kona, Arka Çapraz Trafik Çarpışma Uyarı Sistemi gibi güvenlik opsiyonları ile donatılabiliyor. Arazi şartları için gerekli olan Yokuş İniş Destek sistemini ise baz donanımdan itibaren sunmaya başlıyor. Bu ve bunun gibi birçok markanın opsiyon listesini kabarttığı özelliği, baz donanımdan itibaren sunan Kona, hanesine artı puanları kazandırıyor. KONA’nın enerjik ve dikkat çekici 9 farklı renk seçeneği ise isteğe bağlı olarak siyah tavan seçeneğiyle de birleştirilebiliyor. Kona, Türkiye’de 3 farklı donanım seviyesiyle satışa sunuluyor. Modelin giriş seviyesi olan 1.0 litre 120 beygirlik T-GDI motor, 6 ileri manuel ve 4×2 çekiş sistemiyle satışta. Sadece Style donanım seviyesiyle satışa sunulan aracın fiyatı 99.900 TL. Daha fazla donanım isteyenler ise 1.6 litrelik T-GDI motoru ve 177 beygiri, 7 ileri DCT şanzıman ve 4×4 çekiş sistemi ile tercih edebilirler. Elite donanım seviyesi 130.000 TL’lik bir etiketine sahipken güvenlik donanımlarıyla daha da zenginleştirilen Elite Smart ise 139.000 TL’ye satılıyor. Hyundai, Kona’da sunduğu siyah tavan rengi için ise 1.200 TL opsiyon bedeli sunuyor. Genel hatları itibariyle Kona, şu sıralar en beğendiğimiz Hyundai modeli olabilir. Segmente ve pazara yeni kan olarak gelmiş olması dikkatleri üzerine çekiyor. Fiyat etiketi ise günümüz şartlarında oldukça makul görünüyor.

 

Bu yazı Evo Dergisi 2018 Haziran (241.) sayısında yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir