MARMARİS / BÖRDÜBET

Volvo, sürüş dinamiği, güvenlik ve İskandinav sadeliğini yeni XC60’ta buluşturdu!

XC60 sürüş dinamiklerinin yanı sıra güvenlik donanımlarıyla da fazlasıyla dikkat çekiyor. Dokuz yıl önce piyasaya sunulan ve Avrupa’nın en çok satan orta boy SUV’si unvanına sahip XC60, bir evrim ile karşımıza çıkıyor. “Evrim” çok güçlü bir kelime diyor Volvo Car Turkey ürün müdürü Kubilay Polat. Son teknolojiyi sunan, stil sahibi olan ve dinamik sürüş karakteri unsurlarını bünyesinde barındıran XC60 bu evrimi fazlasıyla hissettiriyor.

XC60, konforlu bir sürüş deneyimi, yeni bir şasi ve doğru gövde oranları sunan, ayrıca mevcut alanın mükemmele yakın şekilde kullanılmasını sağlayan SPA platformu üzerine inşa edilmiş. Elektrikli ve hibrit modellerde dahi fazladan hiçbir yere ihtiyaç duymayan modüler SPA platformu, özellikle güvenlik sistemleri için VOLVO’nun vazgeçilmez bir parçası oluyor.

Konu Volvo olunca daha önce sizlerle buluşturmuş olduğumuz XC90’dan bahsetmemek olmaz. XC60 tabii ki fazlasıyla XC90’dan izler taşıyor. Fakat tasarımcılar her alanda daha da dinamik bir SUV yaratmak için tasarıma XC60’a özel ayrıntılar eklemeyi göz ardı etmemişler.

XC90 ile XC60’ı kıyaslarsak, yolcuların ve sürücünün sadece daha alçakta oturmakla kalmadığı, aracın, içerisindekileri daha sıkı bir şekilde sararak güçlü bir bağlantıda ve kontrolde oldukları hissini yarattığı görülüyor.

Artık markanın yeni yüzü haline gelen Thor’un çekici olarak adlandırdığı farları, XC60’ta ağabeyi XC90’dan farklı olarak biraz sınırları aşıyor. İmza haline gelen LED gündüz farları XC60’da panjura kadar uzanıyor ve dinamik görüntüyü destekliyor. Profilden baktığınızda XC90’a yakın görünen stop grubu da, bu sefer bagaj kapağının içine doğru uzanıyor. Yatay bir ışık demeti oluşturan stoplar, XC60’a arkadan fazlasıyla sportif bir görünüm katıyor. Omuz çizgisi ve B sütunundaki birkaç detay da XC90 ile XC60 arasındaki farkları gözler önüne seriyor.

Kokpitte Volvo’nun tanıdık izleri mevcut olsa da, XC60 çok daha sıkı bir konsol sunuyor. Daha derli toplu ve sürücü odaklı görünen konsol, alçak sürüş pozisyonu ile birleştiğinde sürücüsüne tam hakimiyet sağlıyor ve güven veriyor. Dikey ekran, dikey havalandırma kanalları, vites topuzu, kristal tuşlar, içeride tam anlamıyla Premium bir kokpit deneyimi yaşatıyor. İsveç’in batı kıyısında bulunan dalgaların kıyıya taşıdığı bir ağaç malzemesinden yapılan yeni süslemeler, konsol çizgisinin alt kısmını üç boyutlu bir hale sokuyor.

XC60’ın XC90’dan en belirgin farkı ise sürüş özelliklerinde ortaya çıkıyor. XC90 boyutları itibariyle virajlarda biraz gövde salınımı yaşatırken, XC60 dinamik yapısıyla bu tepkileri tamamen törpülemiş gibi davranıyor. Otomobil çok daha sportif bir sürüş karakteri sergileyebiliyor ve ECO, Comfort, Off road ve Dynamic olmak üzere 4 adet sürüş modu sunuyor. Havalı süspansiyonların temelini oluşturduğu bu dört sürüş modu arasından Dynamic’i seçtiğinizde XC60 gerçekten de sportif bir SUV haline geliyor. XC60’ın kaputunun altında yatan, 190 beygir gücündeki D4 isimli 2-litrelik 4-silindirli dizel motorun bu moddaki gaz tepkisi ve vites geçişleri daha da keskinleşiyor. Aynı zamanda havalı süspansiyon aracı sürüş moduna göre alçaltıyor ve yükseltiyor. Sürüş dinamikleri konusunda XC60’a XC90’ın cep herkülü versiyonu desem yeridir.

XC60 sürüş dinamiklerinin yanı sıra güvenlik donanımlarıyla da fazlasıyla dikkat çekiyor. Marka, XC60’ın bugüne kadar üretilmiş en güvenli otomobillerden biri olduğunu iddia ediyor ve bu iddia pek de yanlış sayılmaz. Volvo’nun uzun zamandır göz önünde olan City Safety sistemine XC60’da üç yeni özellik daha eklenmiş. Bunlardan ilki direksiyon yardım (Steer Assist) özelliği. Bu özellik sayesinde, sürücünün olası bir çarpışmadan kaçabilmesi için -ihtiyaç anında- otomatik olarak direksiyon da yardım sağlıyor.

Yeni XC60’ın gelişmiş güvenlik özellikleriyle, Volvo Cars’ın 2020 vizyonuna bir adım daha yaklaştıklarını söyleyen Volvo Car Turkey Genel Müdürü Sabri Sözen, “Çarpışma uyarı ve otomatik frenleme sistemimizin, arkadan çarpma kazalarını önemli ölçüde azalttığını gördük. XC60’a direksiyon destek ve yardım sistemlerini de ekleyerek kaçınılabilir çarpışmaları azaltmada ileriye doğru bir adım daha atıyoruz. Bu da bizi, 2020 yılında yeni nesil bir Volvo otomobili içerisinde hiçbir ciddi yaralanmanın olmaması ve hiç kimsenin hayatını kaybetmemesi yönündeki vizyonumuza adım adım yaklaştırıyor.” diyor.

XC60’daki bir diğer güvenlik özelliği ise; Karşı Şerit İhlali Önleme Sistemi (Oncoming Lane Mitigation) olarak adlandırılan ve karşı şeritten gelen araçlarla çarpışmayı önlemede sürücüye yardımcı olan bir sistem. Opsiyonel olarak sunulan kör nokta uyarı sistemi da, direksiyon yardımı ile birlikte çalışıyor ve kör noktada araç bulunuyorsa çarpışmayı önlemek için direksiyon desteği sunuyor. Büyük Hayvan Algılama, Yoldan Çıkma Engelleme ve yarı otonom sürüş desteği Yeni XC60’daki diğer güvenlik özellikleri arasında yer alıyor. Bu özellikler, aslında farkında olmasak da Volvo Cars’ın global dünyada önemli bir temsilcisi olduğu “otonom sürüş” ile ilgili en önemli gelişmeler olarak yorumlanıyor.

Yeni Volvo XC60; ilk aşamada 190 bg gücünde D4 AWD motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. Tümü otomatik şanzımanla kombine edilen 320 bg gücündeki T6 AWD, 254 bg güç üreten T5 AWD ve 235 bg güç üreten D5 AWD versiyonları ise ilerleyen zamanlarda Türkiye’deki kullanıcılarla buluşacak. Ayrıca 407 bg güç üreten plug-in hybrid T8 Twin Engine AWD versiyonu da seçenekler arasında yer alıyor.

Ön satışlarına Temmuz ayında başlanan, ilk teslimatların ise Ekim sonu gerçekleşek olan yeni XC60’ın D4 AWD Momentum versiyonu 350.000 TL, D4 AWD Inscription seçeneği 386.930 TL ve D4 AWD R-Design versiyonu ise 383.460 TL’lik fiyat etiketleri taşıyor.

Bu yazının bir benzeri Evo Dergisi Eylül 2017 (232.) sayısında yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir