[dropcaps type=’normal’ font_size=’65’ color=’#ed145b’ background_color=” border_color=”]F[/dropcaps]

ord’un SUV ailesinin üyelerinden Kuga’nın lansmanından sesleniyorum. Makyajla gelen en büyük yenilik 1.5 litrelik dizel motor ve otomatik şanzıman. Yani artık düşük hacimli dizel motor ile birlikte otomatik vites seçeneği çoğu kullanıcının dikkatini çekecek bir unsur.

 

 

Makyajla birlikte tabii ki motor şanzıman kombinasyonu dışında fiziksel olarak birçok yenilik gözler önünde. Neredeyse tamamen yenilenmiş bir ön yüz, markanın her modelinde kullandığı tasarım diliyle benzerlikler gösteriyor. Arka kısımda ise markanın ağır abilerinden EDGE modeline benzeyen kısımlar göze çarpıyor.

 

Kabinde ise çok fazla değişiklik söz konusu değil. Klasik Ford göstergeleri, konsolu, direksiyonu, vitesi makyajdan çok fazla etkilenmemiş. Yalnız orta konsolda yer alan 8 inçlik ekran SYNC 3 sistemini destekliyor ve teknolojik yenilikleri beraberinde getiriyor.

 

 

Yeni Ford Kuga’da Titanium ve ST-Line donanımlarında sunulan SYNC3 multimedya sistemi, araç içi bilgi ve eğlence sistemi olarak sesli kontrol sistemini sunuyor. Yeni SYNC 3, sürücülere basit ve daha doğal sesli komutlar kullanarak müzik, navigasyon ve bağlantılı akıllı telefonlarını kontrol etme özgürlüğü tanıyor. Kuga sürücüleri, SYNC 3’ün 8 inçlik dokunmatik ekranını tıpkı akıllı telefonlarındaki gibi tutarak kaydırma hareketleriyle de kullanılabiliyor. Aynı zamanda SYNC3 telefona gelen mesajı hem okuyabiliyor hem de mesaja cevap yazıp gönderebiliyor.

 

Yeni Kuga’da ilk kez sunulmaya başlanan Apple CarPlay ve Android Auto ile 8 inçlik dokunmatik ekrandan, akıllı telefonlarda yer alan birçok uygulamayada ulaşılabiliyor. SYNC3’te Spotify, Glimpse, Apple Maps gibi uygulamalar da sürücülerin hayatını kolaylaştırıyor. Yeni ekranın teması dışında gözünüze batan pek bir ayrıntısı söz konusu değil.

 

 

Lansman boyunca kullandığımız donanım paketi birazcık daha sportif görünüm detayları sunan ST-Line idi. Fakat bu pakette gelen ince yanaklı lastikler konforu doğrudan etkileyen unsurlar arasında. Yine de tampon detayları ve benim en sevdiğim siyah jant ayrıntıları aracın olabildiğince sportif görünmesini sağlıyor. İç mekanda fazlaca geniş bir yaşam alanı sunan yeni Kuga’nın 1.5 litrelik dizel otomatik seçeneği bizlerleydi.

 

Kuga’nın 1.5 litrelik dizel motoru 120 beygir güç ve 300 nm/tork üretiyor. Bu motor sakin kullanımlarda 5-6 litrelik tüketim değeri göstirken, hafif trafik ve zorlama koşullarında 8-9 litre tüketim değerini rahatlıkla gösteriyor. Bunda aracın hala sağlam bir diyet yapamamış olmasının katkısı da var. 0-100 km hızlanmasını ise 12 saniye civarında gerçekleştiren Kuga ağırlığının dezavantajını burada da görüyor. Tabii ki bir aile otomobili için karamsar bir değer değil.

 

 

Yaklaşık 150 km’lik bir rota boyunca kullandığım Kuga’nın yol tutuş performansı tatmin ediciydi. Özellikle Ford genlerini taşıdığı bir kısım yol tutuş konusu olmuş.

 

Kuga’nın fiyat listesine Ford’un resmi sitesinden ulaşabilirsiniz. Zira değişen kur ve gündem koşulları neticesinde sabit fiyatlar girmek bizler için de içinden çıkılmaz oluyor.

 

Ford Kuga Fiyat Listesi

 

Fotoğraflar: Emrecan Yıldırım

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir