Bu yazı bir petrolhead’in petrolhead’lik günlüğüdür.

Küçük sportif otomobiller. Golf’ün yarattığı bir çizgide hızla değer kazanan fransızların, ufak ufak hız tutkunuzu gidermenize olanak tanıyan oyuncakları. Hot hatchler için Fransızların yeri mutlaka ayrı. Fransızlar için de Hot Hatchlerin yeri ayrı.

Hot Hatchlerin genel yapıları itibariyle gerçek spor arabalar kadar olamayacağı çok fazla tartışma konusu olsa da, günümüzde bolca kullandığımız önden çeker ve önden motor fiziğinin limitlerini yaşamak için birebir aletlerdir. Bu yazıda sizlere test yazısından daha çok hot hatchlerle alakalı düşüncelerimi makale tadında sunacağım.

Test konuğumuz olan markanın tarihinde zamanın supersportlarına kafa tutan otoban fareleri yer alınca, haklı olarak yeni nesillerden çok fazla şey bekleniyor.

Standart bir 208’i al, önüne 1.6 litrelik 208 beygir gücündeki THP motoru koy. İçerisinde birkaç değişiklik ile sportif bir otomobil olduğunu vurgula. Kırmızı dikişler, metal pedallar, alüminyum vites topuzu ve tek kapı olmazsa olmazımız. C sütunu ve arkaya GTi logolarımızı kondur. Süspansiyonları birazcık sertleştir ve egzoza bir dilim ses ver. Lastik yanakları olabildiğince incelsin ve parlak jantlar yerini alsın. Manuel olmasını unutma ki çünkü gerçek bir hot hatch manuel olmalıdır. Ön panjur ve tamponda çok ufak dokunuşlar yap. Etrafı çok fazla uyandırma ki ışıklarda birkaç kişiye şaka yapabilelim.

Her şeyimiz hazır. 3…. 2….. 1…..

Tek kapı olmasından kaynaklı olarak koca upuzun kapıyı açıyoruz. İçeriye geçtiğimizde birkaç sportif detay dışında bir gti’da olduğunuzu en çok anlatan 2 şey var. Birincisi sizi sarıp sarmalayan koltuklar, ikincisi hem birazcık doğal hem de yapay ses. 208 GTi’in stock halinde dikkatimizi çeken bir ses detayı ise egzoz. Gerçekten stock bir araca göre egzoz sesi güzel tınılar veriyor.

Diğer Peugeot modellerinden alışık olduğumuz gibi direksiyon simidi oldukça küçük ve kendinizi bir playstation konsolu başında hissetmekten geri alamıyorsunuz. Fakat gaz pedalını kullandığınız takdirde bir anda rüyadan uyanıp tüm olayın ciddiyetini anlayabiliyorsunuz.

Güçlü önden çeker otomobillerin en büyük kronik problemi kalkışlarda, düşük viteslerde sarmasıdır. Yani diğer bir deyimle patinaja düşmeleridir. Bunun önüne geçmek için fazlaca iyi lastik takmak ve kilitli diferansiyel seçeneği dışında çok da bir çözüm yoktur.

Peki hiç aşık olduğunuz birini kusurlarına rağmen sevmeye devam ettiniz mi? Onu değiştirmeye çalışmadan bu yönleriyle sevmeyi ve bunlarla birlikte yaşamayı denediniz mi? Bunun cevabı çoğunuz için “evet” oldu, biliyorum. İşte GTi dünyası da aynen böyle. Dengeli gaz ve doğru vites değişimleri ile bunun da üstesinden gelmeyi öğrenmeniz gerek.

GTi’lara hep iyi gözle bakmamın bir nedeni de aslında farkında olmadan kullanıcısını fazlaca eğitmesi ve belli bir disipline getirmesi. Normal bir binek otomobilden farklı olarak fazlaca gücün bulunduğu otomobilde ister istemez kendinizi terbiye etmeyi başarıyorsunuz.

208 gti test aracımda bulunan kötü lastikler ve testi gerçekleştirdiğim zaman diliminin sonucu olarak kötü hava koşullarında bolca Oğuz Atay – Tutunamayanlar’ı yaşadım. Fakat 2.vitesin sonu ve 3.vitesin başlangıcını iyi ayarlarsınız aracı tutundurmayı becerebiliyorsunuz. 0-100 hızlanması tutunabildiği koşullarda 6.5 saniyede gerçekleşiyor. DSG’li rakipleri ile aynı hızlarda görünmesinin ufak nedenlerinden birisi kullanılan manuel şanzımanın oranları birazcık uzun. Kısa vadede net bir hot hatch kullanıcısını tatmin etmese de uzun vadeli düşünceler için bence uygun bir şanzıman. Clio RS 197’nin sürüşünü baltalayan kısa şanzıman oranlarını gördükten sonra bu uzun oranlara hak vermemek elde değil.

Fakat bu uzun oranlara rağmen 208 GTi’ın son hızı 231 km/h’a limitlenmiş. Motorun ve aracın potansiyeline baktığınızda 260 km hızlar çok rahatlıkla görülebilir.

Dengeli bir şekilde 100 km’nin üzerine çıkmayı başardıktan sonra hala 2.viteste kalabilirsiniz. Bu esnada gerçekleştireceğiniz ara hızlanmalar sizi mest edebilir. Fakat vites geçişleri aman aman sert değil. Sadece kararlı. Yani kendinizi o kadar da kaptırmayın. Fazla keskinliği bulunmayan bir vites ve hayli yumuşak debriyaj pedalına alıştıktan sonra alışmanız gereken pedal kesinlikle gaz pedalı. Turbonun devir bandına ve torkun patlamalarına alışık olmanız gerekiyor ki viraj çıkışlarında kafadan kayma pozları vermeyin.

3000 devire kadar sakin kalmayı başarabilen 208 gti, 3500 devirin üzerine doğru seyrettiğinizde tam olarak içinden bir canavar çıkarıyor. Her şey bu kadar sakin mi ilerleyecek dediğiniz anda sırtınızdan gelen egzozun çığlık sesleri sizi inanılmaz derecede kışkırtıyor. Bu asla suni bir ses değil. Sadece ayağınızı gaz pedalından ani bir şekilde çektiğinizde gelen ses fazlaca suni ve bunu size hissettiriyor. Kimin umurunda? Baş etmeniz gereken küçük bir çılgın var. Siz bu sesi dinlemeye odaklanmışken çoktan 3.vitesin sonu gelmiş oluyor. Ben ne ara 180 km hıza çıktım demeye kalmadan tatlı uzun virajlarda arkasıyla oynamanıza izin veriyor. Viraj içinde hangi önder çeker arabayla gaz açarsanız dışarıya taşarsınız ama 208 GTi’da bunun önüne geçmeniz için Torsen kilit görev başında. Fakat standart versiyonda ne yazık ki bahsi geçen torsel kilidin bulunup bulunmadığı bir muamma. Bazı yabancı kaynaklar kullandığımız test otomobilinin de by PS olarak bu kilide sahip olduğunu söylese de bazı kaynaklar bu modellerin standart olduğunu ve kilidin bulunmadığını söylüyor. Yine de viraj içlerinde gaz açtığınızda araç kafasını içeri çekiyor. Fakat yine de yol tutuş performansı yabana atılacak seviyede değil. Çizginizi belirleyen ise tamamen gaz pedalının ta kendisi.

Süspansiyonlar günlük kullanım için böbrek taşı dökecek seviyede değil. Virajlarda ise aracın saçma sapan gövde salınımları sergilemesini tam olarak engelleyecek seviyede ayarlanmış. Bu tatlı sert ayardaki süspansiyonlar araç dinamiğindeki en beğendiğim nokta oldu açıkçası. Zaten araçtaki çoğu şey günlük kullanım için kolaylık sağlayan nitelikte. Yani GTi olduk diye de kütük olacak değiliz diyor 208 size.

Fren konusuna gelecek olursak test aracının frenlerinin çok fazla yorulduğunu belirtmek isterim. Yine de buna rağmen fren konusunda bana pek bir tereddüt yaşatmadı. Fakat pedaldaki birazcık boşluk ve ayağımın 45 numara olması neticesi ile heel and toe için fazlaca zorlandım.

208 GTi 

Bir efsanenin torunu… efsane olur mu bilemem ama bana kısa süreliğine bir petrolhead hikayesi yaşattığı kesin. Vitesle oynamanın zevk verdiği, yüksek devirlerde kalmanın tatlı tınılarla sizi kışkırttığı, sakin sakin giderken kaşınan birkaç kişiye şaka yapmanıza olanak tanıyan, küçük ve hızlı bir oyuncak. Dikkat etmeniz gereken unsurların tümü, sizi gerçek bir otomobil kültürüyle yoğuracak detaylar. Vites düşürürken, yükseltirken, hızla viraja girerken ve virajdan çıkarken uymanız gereken katı kurallar var burada. Dışarıdan tatlı gibi görünse de içeride mutlaka dizginlemeniz gereken bir güç var.

İçinizden “hadi yahu ordan alt tarafı 208 beygir” dediğinizi duyar gibiyim. Fakat 1100 kg’lık bir ağırlığa ve neredeyse standarta yakın bir otomobile gökten inmişçesine yerleştirilen bu motorlar neticesinde, genelinde genç kullanıcıların bu araçları yıprattığı, pert ettiği gerçeğini göz önünde bulundurmanızı rica ederim.

4 gün sonunda başımı döndürecek kadar ara hızlanmalar yaşadığım GTi’ı özleyeceğim. Hot Hatch kullanmak pahalı zevkleri en ucuza indirmenin bazı yollarından birisi. Özellikle birazcık hırçın, yırtık ve delibaş olmaları neticesinde doğurdukları sorumlulukları ve aykırılık hissini seviyorum. 208 GTi’a gelecek olursak, içine 4 yetişkin sığabiliyor belirteyim. Hatta arka kısımda diz ve baş mesafesi oldukça yeterli. Gündelik kullanım için uygun olan şuursuz hızlanmaya sahip bir oyuncak. Sakin kullanımda şehir içinde rahatlıkla 8-9 litreleri görebilen, 3-4 günlük sıkıca bir gazlama seansı sonrası ise ortalama 13 litre yakıt tüketim değeri gösteren Speedy Gonzales. Alman ve ispanyol rakibine karşı Fransız Hot Hatch’i olmasının verdiği garip duygu için bile Peugeot’u tercih edebilirim.

Final olarak fiyat konusuna gelecek olursak ne yazık ki ülkemizin bize sunduğu gerçekle yüzleşmek zorunda kalıyoruz. ülkeye geldiğinde 86.000 tl fiyat etiketi olan 208 gti şimdilerde 106.000 tl’lik fiyat etiketine sahip. 30.yıl özel paketi yani by PS logolu çift renk opsiyonu ise 10.000 tl.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir