Toyota CHR Hibrit… Ortaya çıktığı günden beri adından çokça söz ettiren, satış rakamları markayı oldukça tatmin eden, ve fütüristik tasarım dilini her daim koruyan bir kompakt crossover. Bu oldukça ilginç bir küçük crossover, değil mi? Toyota’nın hibrit araçlar dünyasındaki son yeniliği kesinlikle cesur tasarımı ve çevre dostu özellikleriyle dikkat çekiyor bana kalırsa.

İlk izlenimler önemlidir ve CHR Hibrit bu konuda hayal kırıklığına uğratmıyor. Keskin hatları ve belirgin tasarımıyla kalabalıktan sıyrılıyor ve gittiği her yerde dikkat çekiyor. İçeri adım attığınızda ise, modern ve iyi donanımlı bir iç mekan sizi karşılıyor; yüksek kaliteli malzemeler ve sezgisel teknoloji ile donatılmış. Olması gereken her şey olması gerektiği yerlere konulmuş. Hafif sürücüye dönük konsolun zaten hastasıyız. Japonlar da öyle 🙂

Ancak tabii ki, gerçek büyü motorun altında yatıyor. Toyota’nın ünlü Hibrit Synergy Drive sistemi, CHR Hibrit’i güçlendiriyor, benzinli bir motordan alınan verimliliği elektrikli motorun anlık torkuyla birleştiriyor. Sonuç mu? Pürüzsüz ve verimli bir sürüş deneyimi, üstelik etkileyici bir yakıt ekonomisiyle bunu size sunuyor. Şehir içinde 4.0 litrelik bir tüketim verisiyle dolaşmayı kim istemez?

Günümüz otomotiv dünyasında güvenlik çok önemli bir hal aldı ve CHR Hibrit bu konuda da cimri davranmıyor. Çarpışma önleme sistemleri ve adaptif hız sabitleyici gibi gelişmiş sürücü destek özellikleriyle, yolda güvende olduğunuzu bilmek keyif verici. Hatta Adaptif Hız Sabitleyici özelliği oldukça iyi çalışıyor.

Gelelim birazcık da teknik verilere ve sayılara. Sayıların önemi tabi ki yakıt tüketiminde daha çok artıyor. Toyota CHR Hibrit, 1.8 litrelik dört silindirli benzinli motor ile bir elektrik motorunu birleştiren Hibrit Synergy Drive sistemine sahip. Benzinli motor, 98 beygir güç üretirken, elektrik motoru ek olarak 72 beygir güç sağlıyor. Bu kombinasyon, toplamda 122 beygir güç üretiyor ve 0-100 km/s hıza yaklaşık 11 saniyede ulaşıyor. Hibrit güç aktarma sistemi, sürekli değişken şanzıman (CVT) ile eşleştirilmiş. Kulağa performanslı bir sayı dizisi gibi gelmiyor olsa da, konforlu ve ideal sürüşün tadı burada devreye giriyor.

Sonuç olarak, Toyota CHR Hibrit, bir sonraki aracınızda tarz, verimlilik ve kullanışlılık arayanlar için çekici bir seçenek. Belki de pazardaki en gösterişli seçenek değil, ama sade çekiciliği ve çevreye duyarlı mühendisliğiyle, crossover SUV’lerin rekabet dolu dünyasında iddialı bir rakip haline geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir