Sürüşten Notlar;

 

[dropcaps type=’normal’ font_size=’65’ color=’#ed145b’ background_color=” border_color=”]İ[/dropcaps]

çerideki malzeme kalitesi seviyesi çok yüksek. Açıkçası bir Opel’e binerken yaklaştığım tüm ön yargılarımı kırdı. Konsol, kapılar, tuşlar, direksiyon simidi, direksiyon üzerindeki tuşlar, koltuklar, km göstergesi daha neler neler kaliteli görünmek için üzerine düşeni yapmış. Öyle ki güneşlikler bile kaliteli hissettiriyordu diyebilirim.

 

Arka cam çok küçük olduğu için iç aynanızda bi görüntü kıtlığı mevcut, dikiz aynalar ise araca göre birazcık küçük. Araç neredeyse baya dolu bir pakete sahipti. Direksiyon ısıtma, koltuk ısıtma, sunroof gibi birçok şımartıcı donanım vardı. Bunların yanı sıra start/stop olmamasına anlam veremedim.

 

 

Arkadaki yaşam alanına gelince bence 1.82 civarı boylara kadar baş mesafesi de sıkıntı yaratmıyor. Bundan uzuna geçtiğinizde birazcık sunroof’un yuvası yüzünden bir sıkıntı başlayabiliyor o kadar. Onun dışında deri koltuklar ise şahaneydi. 4 yönlü elektronik bel desteği, sağ yolcu koltuğunda yükseklik ayarı falan çok hoşuma gitti.

 

Sürüşü bence konforlu sayılırdı. İnsanı yormayan yapısı ile beğenimi kazandı Mokka X.

 

Şanzıman ise net olarak motor ile uyum içerisindeydi ki ben sabah fotoğraf çekimi esnasında sakin kullandığımda 5.2 litre civarı bir tüketim değeri gördüm.

 

 

Fren pedalı ise tam benim istediğim gibi aslında. Yani dokununca zınk diye durduranlardan değil de daha seviyeli bir dozajlaması var. Yani frenlerde bir zayıflık pek yoktu ama fren pedalının bu hissi biraz öyle düşündürebiliyor.

 

Sürüşten devam edecek olursak direksiyona tam anlamıyla hissiz demek yanlış olur. Bildirimleri size bir süre iletebiliyor. 1460 kg’lık ağırlığı karşılığında ise fena yürümediğini söyleyebilirim.

 

Ön süspansiyonların darbe emişi güzel. Arka taraf ise bu darbelerin sesini bir tık duyuruyor gibi. Şehir içinde art arda gelen çukurlarda ve bozuk yollarda konforunu korumayı başarıyor. Ayrıca şasi önden kaymayı olabildiğince geç başlatmayı başarmış.

 

Son olarak toplamam gereken yerler var. Ben açıkçası yalıtım hariç Mokka X’i çok beğendim. Günlük kullanımlar için bence bu segmentte en kaliteli seçeneklerden birisi. Dizel otomatiğin fiyatı 108 bin tl. Tabii ki ballandıra ballandıra anlattığımız çoğu donanımı eklediğinizde bu fiyat 9-10 daha artıyor.

 

 

Yakıt tüketimi çok başarılı. Uzun yolda 4.8 civarına kadar inebildim. Sıkışık trafikte sakin kullanımda ise 6 litre civarlarında dolaştım.

 

Şanzımanı zorlamazsanız günlük ideal kullanınlarda çift kavrama gibi rahatlıkla hissettiriyor. Olur da zorlarsanız haliyle geri kaldığı kısım ortaya çıkıyor ama 320 nm tork değeri ile ara hızlanmaları da oldukça başarılı. Sollamaya çıktığınız zaman asla üzülmezsiniz.

 

Son zamanlarda hiçbir yüksek arabanın oturuş pozisyonu bu kadar hoşuma gitmemişti. Gayet aşağı çekilebiliyor oturuş pozisyonu.

 

 

Ben Mokka X’in içinde geçirdiğim vakit boyunca keyif aldım. sportiflik veya sürüş zevki anlamında değil tabii ki. Bu duygularınızı gerektiği yerlerde gereken araçlarla tatmin ettiğiniz sürece böyle aile otomobillerini sportif kullanmak istemiyorsunuz bile. Amacının bu olmadığı fazlasıyla açık. B crossover segmentinde güzel bir yer edinir. 10 üzerinden puanım 7 diyebilirim. Olmuş, olmuş gerçekten olmuş.

 

Bir de makyajla mutlaka yalıtım ve start & stop özelliği getirilmeli.

 

Fotoğraf: Alp Emre Göksel

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir