Görüntüsü, tasarımı, sürüş dinamikleri ve kokpiti ile tam da hak ettiği güçlü bir motora sahip olan 3008, en uzun birlikte olduğum otomobillerden birisi. Bundan dolayı önceki 3008 izlenim yazılarıma göz atabilir ve temel bilgilere ulaşabilirsiniz. GTi modellerinden tanıdığımız 1.6 litrelik THP motor ise bu yazımızın başrolü. Bu motor seçeneğini ise 3008’de sadece GT-Line isimli üst donanım paketi ile satın alabiliyorsunuz. 3008’i kullanmayalı uzun zaman olmuştu. Özlemedim desem yalan olur. Farklı otomobilleri test ederken bazen bazı otomobillere fazlasıyla alışıyoruz. 3008 ise kesinlikle bunlardan birisi.

Kokpitine fazlasıyla alışkın olsam da sürücü koltuğuna yerleşip yolculuk yapmayı özlemiştim. Kokpit tasarımını beğenip beğenmemek kullanıcının yorumu tabi ki ama malzeme kalitesi konusunda 3008 segmentinin en iyilerinden birisi demek yerinde olacaktır. Orta konsolda yer alan tuşlar hem çok kullanışlı hem de fazlasıyla kaliteli. Koltuklar, direksiyon, kapı üstleri, vites topuzu, saklama gözleri, kol dayama vs gibi çoğu detay hem kaliteli hem de pratik kullanışlılığa hizmet ediyor.

3008 zaten crossover karakterini iyi yansıtan, kokpitiyle mutlu eden bir aile otomobili iken, bu keyifli noktalara eklenecek bir “güç” unsuru koyuyor. İçerde bu sıkı ve çalışkan şasiyi kontrol etmenize yarayan –artık çokça bilinen- ufak çaplı direksiyon ile 3008’den istediğiniz performans beklentilerini alabiliyorsunuz. 1.6 litrelik THP motor 6 ileri tork konvertörlü şanzımanla sorunsuz bir uyum içerisinde çalışıyor. Trafikte ve yoğun sıkışıklıklarda sükunetini koruyan şanzıman, sportif beklentilerinize de cevap vermekte gecikmiyor. Dilerseniz “sport” tuşu ile işi birazcık daha ileriye taşıyabiliyor, gaz pedalının keskinliğini daha da artırabiliyorsunuz. Bu esnada direksiyon da birazcık sertleşiyor.

0-100 hızlanma süresi ise 8 saniyede gerçekleşiyor. Bu da içinizdeki çocuk şımarmak istediğinde etrafa şaka yapmanıza olanak tanıyor. Hele benim gibi GTi modellerine de aşinaysanız, kendinizi koca bir GTi’ın içinde hissetmeniz hayli mümkün. Öğlenleri annenizi alışverişe rahatlıkla götürebilir, akşamları ise performans isteklerinizi birnevi de olsa giderebilirsiniz. Tabi ki bir GTi kadar keskin şekillenmiyor hiçbir konu ama, yine de 3008 1.6 THP hatrı sayılır bir sıkılığa ve çevikliğe sahip. Şasinin bu derece dengeli olması bazen hayret veriyor. Direksiyon ise yüksek hızlarda tezcanlı bir şekilde keskinliğini koruyor. Bariz bir sportiflik iddiası bulunmasa da bu amaca bolca hizmet ediyor 3008 bu motoru ile.

Şehir içi sürüşüm boyunca 8 litrelik tüketim değerinin altını ne yazık ki göremedim. Sportif istekler karşısında ise bu değer birazcık artıyor olsa da bu motora az yaktırmak için uzun yol yapıyor olmak gerekiyor. Bu segmentte genel tercih dizel motorlardan yana kullanılıyor olsa da, az km yapacak ve güçlü seçenekler arayanlar için 3008 bu motoru ile yeterli görünüyor.

Ayrıca beyaz rengi otomobillere çok yakıştırmasam da testini gerçekleştirmiş olduğumuz bu 3008 beyaz renkle daha olgun ve karizmatik görünüyor. Aynı zamanda dizel motor ile 1.6 thp motorun fiyatı aşağı yukarı aynı seviyeye denk geliyor. Böylelikle motor seçimindeki kararınızı belirleyecek husus kesinlikle ihtiyaç duyduğunuz şey olacaktır. Onun dışındaki çoğu donanım ve standart özelliği günlük kullanım için kısa sürede alışacağınız ve arayacağınız özellikler olarak görebilirsiniz. Segmente adete bir Badboy havasıyla girip dengeleri değiştirdiği ise su götürmez bir gerçek. Başarılı bir otomobilsin 3008.

Fotoğraflar: Burak KEBAPÇI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir