Skoda, Volkswagen cephesinin birazcık daha fiyatı uygun tarafı olarak anılıyor olsa da, günlük kullanım detayları açısından da Volkswagen’den eksik kalır bir yanı olmayan, hayli uygun otomobillere ev sahipliği yapıyor.

Makyajlı Octavia’nın tasarım detaylarından bahsetmek gerekirse kabaca; markanın kristalize tasarım dili olarak adlandırdığı akıcı tasarım, ön yüzde çok daha belirgin görünüyor. Makyajlı Octavia’yı özellikle ön yüzünden ayırt etmek oldukça kolay. Tek parça olan ön far grubu artık 2 parçalı bir tasarıma kavuşmuş.

Makyajın eseri olarak Octavia’nın kabinindeki değişikliklerden de birazcık bahsetmek gerekirse, birkaç güzel detay göze çarpıyor. Örneğin kapı kolları, direksiyon simidi, halı kaplı kapı cepleri, multimedya ekranı gibi özellikler kalite algısı son derece artırılmış şekilde önümüze çıkıyor.  Kullanışlı multimedya ekranı donanım seviyelerine göre ve opsiyonel olarak  6.5 inç ile 9.2 inç ölçüleri arasında 4 farklı şekilde sunuluyor. Bu motorda zaten tek donanım seçeneği bulunan test otomobilimizde yer alan Bolero ekran 8 inç ve işletim sistemi olarak hayli hızlı bir deneyim yaşatıyor. Octavia aslında belki de sunmaktan en mutlu olduğu seçeneği sunuyor. Bundan sonraki cümlem aslında Octavia Sport’u tamamen özetliyor ve yazımın geri kalanı tamamen bu cümle etrafında şekilleniyor. “Günlük ortalama ihtiyaçların çoğuna aynı anda karşılık verebilen bir otomobil.”

Octavia’nın kabininde kaliteyi orta sınıf standartlarında yakalarken, kabinin genişliği, 568 litrelik bagaj hacmiyle aile otomobili boyutlarını tam hedeften vuruyor. Motorun 150 beygirlik gücü ve DSG şanzımanın akıcılığı ise bu kullanışlı aile otomobilinde sportif bir tarafa hizmet ediyor. Bunun yanı sıra ACT teknolojisi sayesinde, yani Aktif Silindir Yönetimi denilen sistem sayesinde sakin ve stabil sürüşlerde 2 silindir görevden alınıyor ve tüketim değerleri oldukça aşağı çekiliyor.

Aslında; kırmızı rengi, Gövde rengi arka spoilerı, sportif koltuk döşemeleri (tek parça koltuk), karartılmış arka camları, siyah jantları ile ilk görüşte kendisine RS dedirtse de, daha makul bir motor hacmine sahip olan Octavia Sport, bu şasinin bir RS modelinde kullanıldığını gerçeğini de göz ardı etmiyor. Yol tutuşu konusunda kullanıcısını tatmin eden Octavia, performans konusunda da günlük ihtiyacınız olan gücü karşılıyor. Bunun üstüne 17 inçlik jantlar üstünde dahi konforundan ödün vermeyen Octavia, şehir içindeki bozuk yollara rağmen huzurlu yolculuklar yaptırıyor. Sadece arka süspansiyonlar sönümleme esnasında birazcık sesi kabine iletebiliyor.

Altı kesik ve suni deliklerin bulunduğu direksiyon simidi ele güzel otururken, direksiyonun arkasında yer alan vites kulakçıkları hevesli sürüşleriniz için güzel bir detay olarak göze çarpıyor. 0-100 hızlanma verisi 8.2 saniye olan Octavia, 5000 devir bandından sonra 150 bg gücü verirken, 1500 devir bandında ise 250 Nm’lik tork gücünü vermeye başlıyor. Bu da alt devirlerin her daim canlı kalmasını sağlıyor ki atik sürüşler yapmak istediğinizde hem turbonun buna hazır olması hem de DSG’nin akıcılığı hevesinizi kursağınızda bırakmıyor.

Sport ismindeki tek donanım paketi ile satışa sunulan Octavia 156.000 TL’lik fiyat etiketine sahip. Ortalama bu donanım paketi seviyesinde olan dizel motor seçeneğiyle neredeyse aynı fiyat bandında yer alan Octavia Sport, daha çok benzinli motor severlerin tercihi olacaktır. Sıkışık trafikte dahi şanzımanın akıllıca davranarak 1900 devir bandının üstünü zorlamaması, şanzımanın tüketim konusundaki etkisini gösteriyor.

Trafikte 6.8 litrelik bir değer görürken, daha sakin ve akıcı bir sürüşte 5.2 litrelik bir tüketim değeri görmek hayli mümkün. Hatta uzun yolda 90 km sabit hızlarda seyrederseniz 4 litrelik bir tüketim göreceğinizin  garantisini verebilirim. Benim test boyunca elde ettiğim karma tüketim verisi ise 7.8 litre civarlarında. Buna motorun sportif yanını da fazlasıyla deneyimlediğimi katarsak oldukça makul bir değer olduğunu söyleyebilirim. Sonuç olarak Octavia Sport, ülkemize gelen en güçlü motor seçeneği olan 1.4 litrelik TSi motoru ve DSG şanzımanı ile, günlük bir otomobilden ihtiyaç duyulan her yönü kullanıcısına verebilen bir aile otomobili olarak kayıtlarımıza geçiyor.

Fotoğraflar: Alp Emre Göksel, Emrecan Yıldırım

Güncelleme: Otomobili test ettikten tam bir ay sonra fiyatı 190.900 TL’ye çıkmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir