BODRUM / TÜRKİYE

 

40 yılı aşkın geçmişi ile b segmentinin köklü modellerinden olan Ford Fiesta en kapsamlı ve farklı versiyonlara sahip yeni nesli ile karşımızda duruyor. Bi önceki neslin üretime başlandığı yıllarda daha çok filo satışları ile dikkat çeken Fiesta, makyaj ile daha farklı kullanıcı kitlesine ulaşmayı başarmıştı ve sonunda da bu nesliyle tamamen bunu hedefliyor.

 

Fiesta bu farklı kullanıcı kitlesine daha fazla şekilde ulaşmak için, segmentinde birçok versiyon imkanı sunuyor. Bu da kullanıcının karakterine göre kendine uygun Fiesta’yı bulmasını hayli kolaylaştırıyor. Trend & Titanium paketleri olmak üzere, Ford Performance araçlarından ilham alan Fiesta ST-Line, modern lüks detayları ile Fiesta Vignale, crossover olarak sunulacak Fiesta Active ve yüksek performanslı Fiesta ST versiyonları yer alıyor.

 

Tasarım olarak daha keskin ve sert çizgilerini, yumuşak ve akıcı çizgilere bırakan Fiesta, içeride de fazlasıyla farklılık gösteriyor. Tuş kalabalığı ve multimedya ekranı sıkıntısı çeken model yerini tamamen daha da dikleştirilmiş ve geniş kullanım alanları bulunan, 8 inçlik dokunmatik ekranın hakim olduğu bir kokpit ile karşımıza çıkıyor. SYNC3 araç içi multimedya sistemi, hareket halinde gerçekleştirmek istediğiniz her eylemi sesli komut ile gerçekleştirmenize olanak tanıyor.

 

 

Yeni Fiesta’da müşteriler, tavan ve kapı aynaları için Siyah, Beyaz, Nil Yeşili veya Krom Kahverengi dahil kontrast renkleri tercih ederek renkli kişiselleştirme seçeneklerinden faydalanabiliyorlar. Yeni dış renkler arasında lansmanda kullandığımız ve oldukça fazla hoşumuza giden Turkuaz Mavi de yer alıyor. Ayrıca 10 hoparlör 675 watt’lık B&O PLAY ses sistemi keyifli bir müzik deneyimi sunuyor.

 

Bir önceki neslinde de sürüş dinamiklerinin hayli sportif olduğunu bildiğimiz Fiesta’da işler birazcık üstüne konularak ilerlemiş. Burulma direnci %15 artış gösterirken daha da dinamikleşen şasi ve yol tutuşunu iyileştirmeye yönelik Elektronik Tork Kontrolü sistemi gibi özellikler de göze çarpıyor. Geliştirilmiş süspansiyon sistemi de buna dahil edildiğinde %10 daha iyi yol tutuşu ve %8 iyileştirilmiş fren mesafesi elde edilmiş. Özellikle viraj dinamiklerinde bu artan yol tutuşu fazlasıyla hissediliyor. Kendinizi hızlı girilen virajlarda saniyeler içerisinde tekrar viraj içine bakarken bulabiliyorsunuz. Kafadan kayma eğilimlerini neredeyse hiç göstermeyen Fiesta bu anlamda kullanıcısını tatmin etmeyi kesinlikle başarıyor.

 

 

Fiesta güvenlik anlamında da segmentine öncü olacağını iddia ediyor. Getirdikleri birkaç güvenlik özelliği ile çok da haksız sayılmazlar. Fiesta’da bulunan sürüş destek sistemleri arasında gece görüşü de sağlayan ve Ford’da ilk defa sunulacak olan Yaya Algılama Özellikli Çarpışma Önleme Yardımcısı, iki kamera, aracın etrafını 360 derece algılayabilen ve 130 metreye kadar mesafeyi görebilen, 12 ultrasonik sensörle desteklenen üç adet radar gibi özellikler bulunuyor.

 

Fiesta’da birçok Ford teknolojisi de ilk kez sunuluyor. Donanım ve karakter olarak en güçlü Fiesta’ya bakıyoruz desek yanlış olmaz. Dikey Park Özellikli Otomatik Park Sistemi, Trafik Levhası Tanıma Sistemi ve Otomatik Uzun Far teknolojisi gibi özellikler bunlardan birkaçı. Aynı zamanda Adaptif Hız Sabitleyici, Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı, Kör Nokta Uyarı Sistemi,  Çapraz Trafik Uyarı Sistemi, Sürücü Dikkat Takip Sistemi, Şerit Takip Sistemi, ve Aktif Şehir içi Güvenlik Sistemleri dahil olmak üzere 15 sürüş destek teknolojisi sunarak segmentinin en teknolojik aracı olmayı hedefliyor.

 

 

Ford Fiesta şuan ülkemizde 100 bg 1.0 litrelik EcoBoost benzinli motor – otomatik şanzıman ve  85 bg güç sunan yeni 1.5L TDCi dizel ve yeni 1.1 litre benzinli motor – manuel şanzıman seçenekleriyle satışa sunuluyor. Trend pakette 1 litrelik Ecoboost 6 ileri otomatik şanzımanlı Fiesta 74.500 TL’lik bir fiyat etiketine sahip. Aynı donanım paketinde 1.1 litrelik 85 bg ve 5 ileri manuel şanzımanlı Fiesta 64.500 TL, 85 bg’lik 1.5 litre dizel motor ve 6 ileri manuel şanzıman seçeneği 74.500 TL’lik fiyat etiketiyle satışa sunuluyor.

 

Lansmanda kullanmış olduğumuz Titanium paket 1 litre Ecoboost 100 bg 6 ileri otomatik şanzımana sahip olan Fiesta 84.500 TL fiyat etiketine sahipken, yine Titanium paket 85 bg’lik 1.1 litre benzinli motor 5 ileri manuel şanzıman seçeneği ile 74.500 TL’ye satılıyor. Titanium pakette 1.5 litre 85 bg’lik dizel motoru tercih etmek isterseniz de 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilen bu seçenek 84.500 TL fiyat etiketi ile karşınıza çıkıyor. Fiesta’nın benzinli motorları da dizel motorları da düşük emisyon değerleri ile dikkat çekerken Euro 6 emisyon seviyesinde yer alıyor.

 

*Bu yazının bir benzeri Evo Türkiye Dergisinin Ekim 2017 sayısında yayınlanmıştır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir